Americký ostrostřelec skolí dva chřestýše jednou ranou

Přidat na Seznam.cz

Typický zvuk chřestících článků na konci ocasu chřestýšů, při kterém lidem vstávají chlupy hrůzou, nesignalizuje útok. Hadi se jen snaží upozornit na svou přítomnost, aby je nikdo nezašlápl. Tihle dva chřestýši však byli tak zaneprázdněni, že nebezpečí před smrtí ani nezahlédli.

Na videu sledujeme několik lovců, kteří se vydali do státu Texas na jihozápadě USA na lov pekari páskovaných. Tihle sudokopytníci připomínající naše divočáky jsou tu považováni za běžnou lovnou zvěř. K lovu není nutné zvláštní povolení, jediným omezením je zabití nejvýše 2 kusů na osobu a rok.

V trávě se ale skrývá ještě někdo… Jeden z lovců spatří dva chřestýše v nezvyklé pozici. Oba jedovatí hadi z čeledi zmijovitých jsou do poloviny vztyčeni a jakoby se proplétají.

Co to dělají? Možná tipujete, že „to“ dělají, čili že sledujeme jejich páření. Není to tak, i když míříte správným směrem, neboť toto chování skutečně souvisí s reprodukcí. Jedná se o „bojový tanec“ dvou chřestýších samců, kteří spolu v období páření svádí souboj o samici.

Těžko říct, zda lovec tuší, o co se jedná, každopádně jej to nijak neobměkčí. Natáhne šíp, zamíří a vystřelí. Napoprvé svůj cíl mine. Zkouší to znovu. Napodruhé už nechybuje. Jediným šípem proklaje těla obou hadů a připraví je o život.

S výjimkou chřestýše lesního nejsou chřestýši v Texasu zákonem chráněni. Pokud je muži ulovili na soukromém pozemku a mají loveckou licenci, nedopustili se žádného přečinu.

Jak to vnímáte vy? Máte pro tohoto ostrostřelce slova uznání? Nebo se vám lov zvířat pro zábavu příčí?

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie