Výchova kočky: Nejlépe ji naučíte poslouchat, když jí nabídnete krmení
Na rozdíl od psů, kteří jsou staletí šlechtěni pro spolupráci s člověkem, si kočky zachovaly velkou část své nezávislé povahy. To ale neznamená, že je nelze vychovat a naučit základním pravidlům společného soužití. Kočky jsou inteligentní, mají výbornou paměť a dokáží se učit – jen jiným způsobem než psi. Klíčem k úspěšné výchově kočky není dominance nebo tresty, ale pochopení její přirozené povahy a motivace. S trochou trpělivosti, důslednosti a správným přístupem můžete svou kočku naučit, co smí a co ne, a vytvořit harmonický vztah, který bude příjemný pro vás i vašeho chlupatého společníka.

Pochopte kočičí myšlení – základ úspěšné výchovy
Kočky uvažují jinak než psi nebo lidé. Jsou to od přírody samostatní lovci, kteří nejsou závislí na smečce. Nemají tedy přirozenou potřebu zavděčit se vůdci smečky, jak to vidíme u psů. To neznamená, že vás nemilují nebo že s nimi nelze navázat hluboké pouto – jen reagují na jiné podněty.
Kočičí chování je vždy motivováno nějakým účelem – buď získáním něčeho příjemného (jídlo, hra, pohodlí), nebo vyhnutím se něčemu nepříjemnému (nebezpečí, bolest, nelibost). Toho můžete využít při výchově a tréninku.
Velmi důležitým faktorem je načasování odměny nebo trestu. Kočky spojují příčinu a následek pouze, pokud se odehrají v rozmezí několika sekund. Pokud potrestáte kočku za něco, co udělala před hodinou, bude naprosto zmatená a nenaučí se požadované chování.
Pamatujte také, že kočky nereagují dobře na přímé tresty. Křik, plácání nebo postřik vodou sice mohou krátkodobě odradit nežádoucí chování, ale z dlouhodobého hlediska narušují důvěru mezi vámi a kočkou. Mnohem účinnější je pozitivní posilování – odměňování žádoucího chování a ignorování nebo nepřímé odrazování od nežádoucího chování.
Základní pravidla, která lze kočku naučit
I když kočky nejsou tak poslušné jako psi, existuje mnoho pravidel, která je lze naučit:
Používání škrabadla místo nábytku – kočky mají přirozenou potřebu brousit si drápy a značkovat teritorium. Poskytněte jim atraktivní alternativu k vašemu nábytku. Škrabadlo by mělo být stabilní, dostatečně vysoké (aby se kočka mohla protáhnout v celé délce) a umístěné na viditelném místě. Když kočku přistihnete při škrábání nábytku, jemně ji přeneste ke škrabadlu, veďte její tlapky po povrchu a pochvalte ji, když ho použije. Můžete také potřít škrabadlo kočičí šantou, která kočky přitahuje.
Hranice pro skákání a lezení – pokud nechcete, aby kočka skákala na určitý nábytek, zajistěte jí alternativní vyvýšená místa (police, kočičí stromy). Zakázané plochy můžete dočasně pokrýt alobalem nebo oboustrannou lepicí páskou, což kočky obvykle nemají rády. Zároveň vždy pochvalte a odměňte, když kočka používá povolené plochy.
Použití kočičí toalety – většina koček se přirozeně naučí používat kočkolit, ale někdy je potřeba jim pomoci. Toaleta by měla být umístěna na klidném, přístupném místě, dostatečně daleko od jídla a vody. Po jídle, pití nebo probuzení jemně přeneste kočku do toalety. Pokud kočka vykoná potřebu jinde, nikdy ji netrestejte, ale místo důkladně vyčistěte speciálním odstraňovačem zápachu.
Pravidelný režim krmení – kočky se snadno naučí, kdy a kde dostávají krmení. To můžete využít k vytvoření rutiny – například krmení ráno a večer v určitý čas. Tím také předejdete neustálému žadonění o jídlo.

Nejúčinnější metody výchovy a tréninku
Pro úspěšnou výchovu kočky se osvědčily následující přístupy:
Odměnový systém – nejsilnější motivací pro kočky je jídlo. Malé pamlsky, kousek oblíbeného jídla nebo speciální krmivo vyhrazené pouze pro trénink jsou skvělým způsobem, jak posílit žádoucí chování. Odměna by měla následovat okamžitě po správném chování, aby si kočka vytvořila spojení.
Klikrtrénink – tato metoda, používaná i u jiných zvířat, spočívá v použití klikru (malého zařízení vydávajícího klikavý zvuk) jako signálu, že kočka udělala něco správně a bude následovat odměna. Klikrtréninkem lze naučit kočky i složitější triky, jako je podání tlapky, sezení na povel nebo překonávání překážek.
Hra jako učební nástroj – mnoho koček reaguje lépe na hru než na jídlo. Využijte hračky na provázku, laserové ukazovátko nebo interaktivní hračky k odvedení pozornosti od nežádoucího chování a k posílení žádoucího chování.
Kontrola prostředí – někdy je nejjednodušším řešením upravit prostředí tak, aby kočka neměla příležitost k nežádoucímu chování. Například cenné předměty umístěte mimo dosah, elektrické kabely schovejte do chráničů nebo zabezpečte květináče s pokojovými rostlinami.
Jak reagovat na problémové chování
I při nejlepší výchově se mohou objevit problémy. Jak na ně reagovat?
Agresivita nebo kousání – většina kočičí agresivity pramení ze strachu, frustrace nebo přílišného vzrušení při hře. Nikdy netrestejte agresivní kočku fyzicky – jen to zhorší problém. Místo toho identifikujte a odstraňte spouštěče agrese, poskytněte kočce únikové cesty z nepříjemných situací a vyhněte se hrám, které podporují kousání nebo škrábání rukou.
Značkování močí – je často reakcí na stres nebo změny v prostředí. Ujistěte se, že kočka je kastrovaná/sterilizovaná, má dostatek čistých toalet (ideálně o jednu více, než je počet koček v domácnosti) a nemá zdravotní problémy. Při opakovaném značkování navštivte veterináře, který vyloučí zdravotní příčiny a případně doporučí uklidňující prostředky.
Noční aktivita – kočky jsou přirozeně aktivnější za soumraku a za úsvitu. Můžete zmírnit noční dováděni tím, že kočku unavíte intenzivní hrou před spaním a nakrmíte ji večerní porcí těsně před tím, než jdete spát. Zároveň důsledně ignorujte pokusy o probuzení během noci – jakákoli pozornost, i negativní, může kočku v tomto chování utvrdit.
Pamatujte, že změna chování vyžaduje čas. Kočky si nové návyky formují postupně. Důslednost, trpělivost a pozitivní přístup jsou základem úspěšné výchovy, která vede ke spokojenému soužití člověka a kočky.
Zdroje: Cat School, International Cat Care, BPS