Rybář uloví a pak pustí na svobodu vzácného humra se zářivě modrým krunýřem

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli ještě v 19. století byl humr považován za mimořádně nechutný mořský hmyz, dnes patří mezi vyhledávané lahůdky. Komu už někdy přistál na talíři, ví, že je pěkně červený a má černá očka jako korálky.

Ve svém přirozeném prostředí na dně moře tak vybarvený není, většinou má zelenohnědý odstín. Ve velmi, velmi vzácných případech mohou být humři žlutí, růžoví jako cukrová vata nebo třeba zářivě safírově modří. Tyhle barevné mutace jsou ve srovnání s obyčejným humrem mnohem krásnější.

Vzácného modrého humra na videu vylovili rybáři z amerického Maine. V této oblasti se každoročně loví a zpracují miliony kilogramů humrů, rybáři přesto musí každý kus zvlášť prohlédnout, zda splňuje požadavky na velikost a stáří.

Zkušený rybář říká, že tenhle modrý humr je teprve druhý, kterého za deset let každodenní práce vytáhl z vody. Pravděpodobnost takového úlovku je totiž 1 ku 2 milionům. Když si modrého krasavce prohlédne, nenechá si ho jako trofej, ale hodí ho dobromyslně zpátky do vody.

@maverick_207 Replying to @rockquarium The exact moment we caught this Rare Blue Lobster! #rare #lobster ♬ original sound – Blake Haass

Modrý humr je sice vzácnost, na dně moří se ale schovávají exempláře ještě neobvyklejších barevných mutací. Pravděpodobnost, že rybáři vyloví z moře červeného humra, je 1 ku 10 milionům. Žluté a oranžové humry aby člověk pohledal, takový je jen 1 z 30 milionů. Nejvzácnější ze všech jsou ale humři bílí a růžoví jako cukrová vata, šance na jejich ulovení je 1 ku 100 milionům.

Ať ale mají humři vytažení z oceánu jakoukoli barvu, pokud se jednou dostanou do rukou kuchaře, který je hodí do hrnce s vařící vodou, pigment se teplem rozpadne a humr dostane červenou barvu, se kterou si je obvykle spojujeme.

Zdroj: A-Z Animals