Rybář vytáhne z vody říční mostrum, které vypadá jako z pravěku a je větší než člověk

Přidat na Seznam.cz

Rybáři, kterým už někdy kapitální kousek na udici uvízl, jistě potvrdí, jak skvělý je to pocit po těžkém boji zvítězit nad rybím obrem. Své o tom už ví i rybář z Texasu, který z vody vytáhl rybu větší než on sám.

Rybí rekordmani

Nechme stranou žraloka obrovského a vůbec všechny žraloky, rejnoky a další paryby s chrupavčitou kostrou. Teď nás zajímají ryby. Doby obřích ryb typu Leedsichthys už jsou sice dávno pryč, přesto se dodnes v oceánech, mořích a řekách skrývají druhy, nad jejichž velikostí zůstává rozum stát.

Největší mořskou rybou je měsíčník Mola alexandrini. Rekordní kusy mohou měřit až 3,5 metru a vážit skoro 2,5 tuny.

Za největší sladkovodní rybu byl až do loňského roku považován veslonos čínský. S délkou přes 3 metry a váhou zhruba 250 kg by se na špici jistě udržel i letos, kdyby ovšem mezitím nevyhynul. Na jeho místo tak postoupila arapaima velká. Když Jakub Vágner v roce 2010 ulovil jedince velkého 307 cm a vážícího 154 kg, vytvořil světový rekord.

Největší rybou smíšených vod u ústí řek je vyza velká. Ačkoli se většinou loví jedinci o váze od 100 do 200 kg, ve vodě se skrývají rekordmani dorůstající k 8 metrům a vážící přes 1 tunu.

Jak si ve srovnání s těmito velikány stojí úlovek z dnešního videa?

Na rybolovu v Texasu

Na záběrech tentokrát sledujeme sportovního rybáře, který se s průvodcem vypravil na ryby k řece Trinity u Dallasu v Texasu. Rybolov zde není snadný, oba muži v měkkém blátě na břehu kloužou a boří se. Na háček napíchnou velkou rybí hlavu a návnadu nahodí na vodu. Mají políčeno na sumečka ploskohlavého, na háček se jim ale nečekaně chytí něco mnohem většího!

Živoucí fosílie

Je to kostlín obrovský, sladkovodní dravá ryba, která se od dob druhohor moc nezměnila. Je to taková živoucí fosílie. S ostrými zuby vypadá trochu jako aligátor, trávicí soustavu má podobnou žralokům. Z jejích tvrdých šupin si kdysi domorodci vyráběli hroty šípů.

Největší, oficiálně potvrzený exemplář byl starší 50 let, s tělem dlouhým ke 3 metrům a váhou téměř 150 kg.

Je jasné, že s takovým mackem si jeden člověk poradí jen s vypětím všech sil. Rybář na videu za ní musí do vody. Na kameru se snaží ukázat její ostré zuby. Odhaduje, že měří přes 2 metry a váží asi 90 kg. Celou dobu se k rybě chová s respektem a nakonec ji bez újmy pustí zpátky do vody.

Pokud byste se někdy chtěli vypravit na hranice USA a Mexika lovit kostlíny, pamatujte si, že mají výtečné maso, ale jejich zářivě červené jikry jsou pro člověka jedovaté.

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie