Aligátoři čekají na jaro zamrzlí v jezeře

Přidat na Seznam.cz

Než přijde zima, lidé si nakoupí kabáty a péřové bundy, někteří savci se vykrmí před dlouhým zimním spánkem, někteří ptáci odletí do teplých krajin. Američtí aligátoři čelí sněhu a mrazu chladnokrevně – klidně zamrznou uprostřed jezera.

Aligátoří čenich uvězněný v ledu. V chráněných bažinatých oblastech Severní Karolíny na jihu USA nic neobvyklého, natož drastického. Prostě jen jeden ze způsobů, jak mohou aligátoři přežít kruté zimní období.

Aligátoři patří stejně jako ostatní krokodýli, hadi, ještěři, želvy a další plazi mezi studenokrevné živočichy. To znamená, že nejsou schopni udržet si stálou tělesnou teplotu a jsou závislí na proměnlivé teplotě okolního prostředí. Část dne se proto vyhřívají na slunci, a když už jim hrozí přehřátí z horka, musí se zase zchladit ve stínu nebo ve vodě.

Brumace pro studenokrevné

Pokud žijí v severněji položených oblastech, upadají na zimu do stavu brumace. Aligátoři nejsou při nízkých okolních teplotách schopni udržet tělesnou teplotu potřebnou ke vstřebávání živin z potravy. Aby tedy v zimních měsících neumřeli hladem, přestože pozřeli potravu, přechází jejich tělo do klidového režimu. Více spí, v bdělém stavu jsou letargičtí, málo jedí, potřebují ale pít.

Hibernace pro teplokrevné

Možná vám to připomíná zimní spánek neboli hibernaci některých savců, typicky ježků, plchů, syslů nebo netopýrů. Také v tomto případě je účelem přečkat studené období. Přezimující savci vědí, že v zimě neseženou žádnou potravu, takže si včas vytvoří tukovou zásobu, ze které potom čerpají energii. S příchodem zimy upadají do hlubokého spánku, kdy omezí svůj metabolismus, tělesnou teplotu i dýchání na minimum nutné k přežití. Opět se probouzí až na jaře.

Aligátor v ledu

A zpátky k plazům. Hadi, ještěrky, aligátoři, ti všichni se v chladných měsících roku snaží zůstat někde zalezlí. Aligátoři si často hloubí doupata v březích řek, kde mohou přezimovat relativně v teple.

Někdy ale zůstanou přímo ve studené vodě, a když cítí, že se na hladině začíná tvořit ledová krusta, vystrčí čenich nad vodu. Zůstanou uvězněni v ledu, stále ale mohou dýchat. Takhle si hoví, dokud s návratem teplejšího počasí nepřijde obleva.

Zdroj: Newsweek, Narkive, Wikipedie