Kupírování ocasů nemusí být jen kosmetická úprava. Jaká je historie tohoto zákroku?

Přidat na Seznam.cz

Kupírování ocasu je odstranění části nebo celého ocasu psa nejčastěji z kosmetických důvodů. Ovšem ne vždy jde pouze o vzhled, zejména v historii byly důvody opravdu bizarní. Zároveň ale tento zákrok nese i mnoho rizik.

Historie useknutých ocásků

Praxe kupírování ocasu se datuje staletími. Římané si například mysleli, že odstranění ocasu psa jim zabrání v přenosu vztekliny. Američtí puritáni měli ještě podivnější názory na psí ocasy, píše web Tier 1 Vet. Mysleli si, že zlé síly postihují psí ocasy, a proto se musí ocas odstranit, aby ochránili psa a lidi kolem nich. V Anglii 18. století lidé stříhali psům ocasy, aby odlišili pracovní a lovecká zvířata od domácích mazlíčků. Tehdy psovodům hrozily i pokuty, pokud jejich pes nebyl zkrácen.

Zastaralá praxe v moderní době

Jak uvádí web BVA, kupírování je zastaralá praxe, která zahrnuje řezání nebo drcení svalů, nervů a kostí bez anestetika u štěňat mladších 5 dnů. Důkazy naznačují, že způsobuje značnou bolest a připravuje psy o důležitou formu psího projevu v budoucím životě. Špatně provedené kupírování může navíc způsobit chronickou bolest. Mnoho veterinářů tak razí názor, že by kupírování ocasů mělo být zakázáno pro všechna plemena psů, pokud jej neprovádí veterinář ze zdravotních důvodů.

Kupírování ocasů – ano nebo ne?

Kosmetika je nejčastějším důvodem kupírování ocasů. Existují ale případy, a nikoli vzácné, kdy je z lékařského hlediska nutné provést amputaci ocasu. Jak uvádí web WagWalking, může se například jednat o vážné zdraní po nehodě. Ovšem pokud to zdravotní stav nutně nevyžaduje, ocas by se amputovat neměl.

Ocasy jsou nepostradatelnou součástí našich mazlíčků- používají je k vyjádření, pomáhají jim s rovnováhou a mohou dokonce pomoci při nasměrování psa ve vodě jako jakési kormidlo.

zdroj: BVA, WagWalking, Tier 1 Vet