Šestitunové Megatherium: Největší lenochod, jaký kdy žil

Přidat na Seznam.cz

Když si představíte lenochoda, vidíte malé, roztomilé zvířátko zavěšené na stromě. Jak ale vypadal jeho předek? Až šest tun vážící megatherium by se na stromě neudrželo!

Megatherium

Toto zvíře bylo velké asi jako dnešní sloni, mohlo vážit až šest tun a obývalo pláně Jižní Ameriky ještě před 10 000 lety. Díky své velikosti by jen ztěží dokázali vylézt na strom a udržet se tam tak, jako dnešní lenochodi. Byli to především býložravci, kteří se často stávali kořistí šavlozubých šelem. Nebyla to ale žádná bezbranná zvířata, která by se musela schovávat na stromech – naopak. Jejich dlouhé, zahnuté drápy byly účinnou zbraní.

Život

Megatheria byla býložravá zvířata, která díky své výšce i díky zahnutým drápům dosáhla vysoko na stromy. Ačkoliv se predátorům dokázala ubránit, jednomu lovci se neubránila – člověku. Odhaduje se, že právě proto megatheria vymřela. Zajímavé je, že kvůli svým drápům chodila podobně, jako gorily – tedy po ohnutých prstech.

Predátor

Existují teorie, že megathrium bylo spíše masožravé, nebo alespoň všežravé. Tato teorie by tak vysvětlovala, proč bylo megatherium tak obrovské, vzhledem k tomu, že z rostlinné stravy by lenochod tolik nevyrostl. Předpokládá se ale, že pokud megatherium žralo maso, pravděpodobně to nebyl lovec. Nebyl totiž vybaven zuby, které by mu dovolily trhat maso. Pravděpodobně to byl spíše občasný mrchožrout.

zdroj: britannica, biolib, prehistoricwildlife