Spí vaše kočka v těchto polohách? Pak ji může trápit nemoc!

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou známé tím, že často rády podřimují, a dostatek spánku je pro ně tou nejvyšší prioritou. Spící kočka je bezesporu rozkošná, ale někdy může značit i problém, proto je důležité, aby majitelé porozuměli běžným polohám koček při spánku, když jsou nemocné, píše portál The Discerning Cat.

Kočky spí v průměru přibližně 12 až 16 hodin denně. Pokud si všimnete, že váš chlupáč spí častěji a v neobvyklé poloze, může to být známkou nemoci nebo deprese. Měli byste proto sledovat chování vaší kočičky při spánku, zejména pokud je doprovázeno dalšími příznaky nemoci a bolesti. V tomto článku najdete nejčastější polohy nemocné kočky a další příznaky bolesti.

1. Kočka je stočená do klubíčka

Spaní kočky stočené do klubíčka je jednou z nejoblíbenějších a nejpohodlnějších poloh a v chladnějších měsících je běžné. Kočkovité šelmy se přirozeně mohou stočit co nejtěsněji a přitisknout si uši a tlapky k tělu, aby se zahřály.

Protože kočky ztrácejí většinu tepla přes polštářky tlapek a uši, udržuje je tato poloha v chladném počasí běžná. Může však také znamenat, že tělesná teplota vaší kočky klesla a může vést k podchlazení. Pokud vaše kočka spí stočená do klubíčka, má pevně zavřené oči, uši přitisknuté dopředu nebo krátce a mělce dýchá, může mít bolesti. Pokud si všimnete, že se vaše kočka snaží udržet v teple, vyhledejte pomoc, přikryjte ji dekou a zkuste nastavit termostat na vyšší teplotu. 

Pokud kočka trpí bolestí, můžete ji také najít schoulenou v malém uzavřeném prostoru, například v krabici. Protože se kočky cítí bezpečněji v malém prostoru, obvykle se tam schovávají a čekají, až bolest pomine.

2. Kočka spí na břiše

Pokud vaše kočka spí na břiše, zpozorněte. Nejedná se o běžnou kočičí polohu, zejména během hlubokého spánku. Občas se však může stát, že vaši kočku najdete ležet naplocho na břiše s nataženými všemi čtyřmi tlapkami. Tato rozkošná poloha pomáhá protahovat kyčelní klouby a uvolňovat svalové napětí.

Chladný povrch podlahy může také pomoci kočičce ochladit se během horkého dne. Pokud se vaše kočka příliš zahřeje, musí se následně ochladit, aby se snížilo riziko vzniku úpalu. Zde je několik způsobů, jak můžete svému mazlíčkovi pomoci se ochladit:

  • Potřete kočku vlhkou žínkou
  • Použijte malý ventilátor
  • Zajistěte snadný přístup k čerstvé vodě
  • Použijte chladicí podložku určenou pro domácí mazlíčky
  • Ujistěte se, že je vaše kočka dobře vyčesaná
  • Udržujte chladnou podlahu odkrytou – pokud můžete, odstraňte malé koberce atd.

Spaní s nataženými tlapkami

Kočka spící s roztaženýma tlapkama připomíná roztomilé létající stvoření. Roztáhnuté tlapky mohou kočkám pomoci rychle utéct, pokud se cítí ohroženy. Může tedy naznačovat, že se kočka cítí zranitelná kvůli nemoci.

Poloha bochánku

Když kočka leží na břiše s tlapkami a ocáskem zastrčenými pod břichem, je to tzv. poloha kočičího bochánku. Tato poloha je běžná pro krátký odpočinek a obvykle je známkou toho, že si vaše kočka pohodlně odpočívá.

Může však také znamenat nepohodlí tlapek vaší kočky. Mezi běžné problémy s tlapkami patří otevřené rány, zarostlé drápky a ostré předměty uvízlé v polštářku tlapky. Proto pravidelně kontrolujte tlapky vaší kočičky, zejména pokud vidíte, že kulhá, nebo má podobné potíže.

Spánek na zádech

Pokud je vaše kočka mazlivá a klidná, pak tato poloha neznačí problém. Kočky v této poloze spí, když svým majitelům věří a cítí se bezpečně. Na druhou stranu to může znamenat i to, že se cítí ohrožená nebo zranitelná. V tomto případě by kočka měla připravené drápy a vyceněné zuby, aby se mohla případně hned bránit. Mezi nejčastější příznaky toho, že vaši kočku něco trápí, se vyskytuje časté schovávání a vyšší agresivita.

Zdroj: thediscerningcat.com