Suchý a popraskaný čumák vašeho psa nemusí znamenat nemoc ani zranění. V některých případech jde ale o zdraví

Přidat na Seznam.cz

Suchý čumák nemusí nutně znamenat špatnou věc – psí čenich se přirozeně mění z mokrého na suchý několikrát denně. Někdy však může naznačovat vážný zdravotní problém. Takže, kdy byste si měli dělat starosti a v jakém případě je to normální?

Psí čumáky prospívají, když jsou vlhké. Horní část nosu má speciální slizovou vrstvu, která zachycuje a uchovává vůně, což zvyšuje schopnost čichu

Váš pes si občas olízne nos, zvlhčí ho a přenese tyto pachy do vnitřku tlamy. Na vrchu tlamy vašeho psa jsou čichové žlázy, které přijímají vůni zachycenou z nosu. Tyto žlázy vysílají signály do mozku vašeho psa, aby jim pomohly interpretovat vůni, uvádí web Puppington. Psí čumák je zdánlivě neustále mokrý, protože ho neustále olizuje. Olizování čumáku pomáhá udržovat jej čistý. Má se za to, že jak se sliny odpařují, ochlazuje se povrch čumáku a tím i krev, která jím cirkuluje. Tato krev pak cirkuluje a ochlazuje zbytek těla psa. Je tedy jasné, že mokrý čumák vašeho psa je dobrá věc.

I když to není vždy důvod k poplachu, existuje několik věcí, které mohou způsobit suchý čumák, včetně hyperkeratózy nebo infekcí

Hyperkeratóza je běžnou příčinou suchého čumáku u psů. Je to stav, kdy je čenich suchý a popraskaný kvůli nadprodukci keratinu. Většina případů hyperkeratózy se vyskytuje u starších psů a často postihuje i polštářky tlapek. Ve většině případů není nutná žádná léčba. Pokud si ale všimnete výtoku z oblasti nebo pokud je cítit zápach, může to být známka infekce a měli byste kontaktovat svého veterináře pro možnosti léčby.

Existují také různá autoimunitní onemocnění, která mohou způsobit suchý nos u psů. Pemfigus a diskoidní lupus erytematóza jsou autoimunitní onemocnění, která postihují kůži a sliznice. Způsobuje výrazné puchýře a krusty na nose a také kolem očí, uší a někdy i nohou, uvádí Kingsdale.

Ne vždy se jedná o vážný problém. Suchý čenich je mnohdy normální

Když psi spí, neolizují si nos, takže povrch může snadno vyschnout. Nos vašeho psa by se měl vrátit do normálu asi po deseti minutách, ale pokud se tak nestane, můžete mu po zdřímnutí nabídnout trochu vody k rehydrataci. Nos vašeho psa může také vyschnout po těžkém cvičení, protože nepije vodu a neolizuje si nos.

Čím je váš pes starší, tím sušší bude jeho čumák. Starší psi produkují méně hlenu, což způsobuje vysychání jejich nosních cest, uvádí web Pawlicy. Vystavení větru a slunci může mít také za následek suchý čenich, stejně jako extrémní chlad a teplo. Pak jsou zde některé plemena, jako jsou mopslíci a buldoci, která mají kratší čenich, a tak se obtížně olizují.

zdroj: Puppington, Kingsdale, Pawlicy