Sůl pálí víc než mráz. Jak správně pečovat o psí tlapky v zimním období

Přidat na Seznam.cz

Psí tlapky se vyrovnají s ledasjakým povrchem, nevadí jim pobíhat po asfaltu, betonu ani štěrku. Když se ale na chodnících objeví posypová sůl, je zle. Sůl na tlapkách pálí víc než mráz, protože kůži vysušuje a leptá.

Vzpomeňte si, jak vypadají vaše kožené boty po procházce městem, když jsou chodníky posypané technickou solí. A teď si představte, co stejné krystalky soli udělají s nechráněnými tlapkami vašich čtyřnohých kamarádů, když je jdete vyvenčit.

Sůl jakožto aktivní činitel dokáže led a sníh rozpustit na kaši, stejně tak ale může při dlouhodobém kontaktu naleptat svrchní vrstvu kůže. Když k tomu připočteme kontakt s ledovým povrchem, pichlavý posypový štěrk a případně taky špínu z posypového popela, je jasné, že psí tlapky mohou v zimě hodně trpět.

Obout nebo namazat

Nejjednoduší je uzpůsobit procházkovou trasu tak, abyste se co nejvíce vyhnuli posypaným cestičkám a chodníkům. Choďte přes trávníky a zelené pásy, vyrazte na louku či lesní stezky.

V centru města se ale zasoleným chodníkům nejspíš nevyhnete. Pokud to váš pes snese, můžete mu nasadit speciální psí botky. Ochrání tlapky před extrémní teplotou, ledovými zmrazky i posypovou solí.

Jestliže botičky nemůžete nebo nechcete použít, řešením je mazat tlapky před procházkou hydratačním krémem, rostlinným olejem nebo jednoduše vepřovým sádlem. Mastný film na polštářcích zpomalí naleptávání a vysušování kůže.

Po návratu z procházky nenechejte psa tlapky olizovat, agresivní posypová sůl by se mu dostala až do žaludku a mohla by mu způsobit průjem. Tlapky raději omyjte vlažnou vodou, osušte a opět namažte.

Kromě toho udržujte srst na tlapkách krátce zastřiženou, jinak se na ni nalepí zbytečně moc sněhu a ledových zmrazků. Pokud se mezi polštářky tlapek přece jen ledová hrudka vytvoří, odstraňte ji, ať psa nebodá při chůzi.

První pomoc

Pokud kůže na tlapkách přeci jen popraská, do ranky se snadno dostanou nečistoty, které způsobí infekci a zánět. Při hlubším poranění vyrazte rovnou k veterináři, možná bude třeba podat psovi antibiotika proti bakteriální infekci.

V méně náročných případech zvládnete ranky ošetřit i doma. I když se to psovi nejspíš nebude líbit, ránu vydesinfikujte nejlépe nepálivou desinfekcí. Než se vytvoří ochranný strup, ovazujte psovi přes den packu, aby se do ní nedostaly další nečistoty. Aby se tlapka lépe zahojila, můžete ji mazat přírodním vepřovým sádlem.

Zdroj: Daily Paws