Tato medúza je nejjedovatějším zvířetem na světě. V těle má tolik jedu, že by zabila i 60 lidí

Přidat na Seznam.cz

Zatímco většina lidí se bojí spíše suchozemských zvířat, jako jsou pavouci, hadi, velké šelmy a hmyz, mnohdy zapomínáme na to, že to největší nebezpečí číhá ve vodě. Zejména v oceánech žije medúza tak nebezpečná, že by dokázala zabít i 60 lidí najednou.

Čtyřhranka Fleckerova, přezdívaná medúza krabicová

Oficiální název této medúzy je Chironex fleckeri, ovšem známá je také jako medúza krabicová, čtyřhranka Fleckerova, nebo mořská vosa. Jak uvádí web Animal Diversity, žije ve vodách Austrálie a jihovýchodní Asie. Obývá části Indického i Tichého oceánu a Velkého bariérového útesu. Lidé se tímto druhem často setkávají v oceánských vodách Queenslandu na východním pobřeží Austrálie a poblíž Filipín. Takové setkání ale často končí nešťastně.

Jedovatých medúz existuje na 50 poddruhů, přičemž tou nejjedovatější, ale i největší, je právě zmiňovaná Chironex fleckeri, píše web Healthline. Má asi 60 chapadel, která mohou dorůst délky až tří metrů. Každé chapadlo má miliony mikroskopických háčků naplněných jedem.

Medúza, která zabíjí na potkání

Jak uvádí web The University of Sydney, každá medúza nese dostatek jedu, aby zabila více než 60 lidí. Jediné bodnutí u člověka způsobí nekrózu kůže, nesnesitelnou bolest, a pokud je dávka jedu dostatečně velká, zástavu srdce a smrt během několika minut. Vědci z této univerzity objevili i protijed na smrtící bodnutí způsobené nejjedovatějším tvorem na zemi, ovšem má to háček. Ke zraněnému se musí dostat nejpozději do 15 minut.

zdroj: The University of Sydney, Healthline, Animal Diversity