Téměř mrtvý pakůň hrdě bojuje o vlastní život: I takhle může vypadat příroda!

Přidat na Seznam.cz

Že pakůň, zebra nebo antilopa jsou lovnou zvěří pro šelmy, to známe z dokumentů všichni. Co vám ale dokumenty neukáží, je, jak i téměř mrtvé zvíře dokáže bojovat o holý život!

Pakůň

Pakůň patří mezi turovitá zvířata, stejně jako kozy nebo ovce. Stejně tak pakoni žijí ve velmi početných stádech, která mohou čítat i tisíce jedinců, a to především v období migrace, kdy se jednotlivá stáda slučují. Vůbec největší zaznamenané stádo mělo kolem dvou milionů kusů! Dospělý jedinec pak může měřit až metr a půl a vážit i dvěstě kilogramů.

Zajímavá je ale také jejich kuráž. Podívejte se na toto video, kde téměř mrtvý pakůň nevzdává boj o svůj život!

Hyeny

I hyeny jsou zvířata žijící ve skupinách. Oproti většině stád i smeček je ale rodinka hyen vedena matkou, tedy jedná se o matriarchát. Zajímavé je, že hyeny byly vždy brány jako mrchožrouti. Nové výzkumy ale ukazují, že hyeny si uloví až 80 % potravy, což znamená, že se nejedná o mrchožrouty. Pro představu, lvi si například uloví pouze 50 % své potravy.

Věděli jste?

Věděli jste, že ačkoliv má pakůň ve svém jméně slovo „kůň“, nemá s koněm nic společného? Ve skutečnosti se jedná o určitý druh antilopy!

zdroj: abicko, mundo, stoplusjednicka, instagram