U floridských ostrovů uhynul vorvaň. Jak tomu došlo?

Přidat na Seznam.cz

Vorvani se obvykle vyskytují v hlubokých oceánských vodách daleko od pobřeží. Ale ráno 10. května však rybář nahlásil, že na mělčině uvízl živý dospělý vorvaň. Krátce poté, co na místo dorazili záchranáři, vorvaň sám uhynul, uvádí portál News.

Zvíře bylo převezeno na lepší místo, kde byla provedena pitva, aby se zjistila příčina smrti. Jednalo se o 14metrového samce vorvaně. Biologové si všimli, že zvíře bylo extrémně hubené. V žaludku dospělé velryby našli biologové masu propletených vlasců, kusů sítí a materiálu typu plastového sáčku. Tyto zbytky pravděpodobně narušily schopnost velryby trávit potravu a přijímat živiny, což vedlo k jejímu vyhubnutí a následnému uvíznutí na mělčině.

Chování vorvaně

Většina samic si vytvoří trvalé vazby s ostatními samicemi své rodiny. Jednu. sociální jednotku pak v průměru tvoří 12 samic a jejich mláďata. Zatímco samice obvykle zůstávají se stejnou sociální jednotkou v tropických vodách a jejich okolí po celý život, mladí samci ji opouštějí ve věku 4 až 21 let. Lze je nalézt v “mládeneckých školách”, které se skládají z dalších samců přibližně stejného věku a velikosti. Když samci zestárnou a dorostou, začnou migrovat směrem k pólům. V důsledku toho se mládenecká hejna zmenšují a největší samci se často vyskytují osamoceně. Velcí, pohlavně dospělí samci, kterým je kolem 20 let nebo více, se občas vracejí do tropických oblastí, aby se zde pářili.

Zdroj: twitter, nbcmiami.com