Utekla vám ještěrka? Poradíme vám, jak ji odchytit

Přidat na Seznam.cz

I přes veškerou snahu chovatelů chovat ještěrky jako domácí mazlíčky se občas stane, že ještěrky utečou z klece a volně pobíhají po domě. Chytit ještěrku v domě je nejjednodušší, pokud se vám podaří omezit útěk na známé místo a hledat stopy, které odhalí její polohu.

Hlavním bezpečnostním opatřením pro ještěry v zájmovém chovu by mělo být zajištění jejich klece proti útěku. Klec musí být také chráněna před predátory jako je domácí kočka nebo pes nebo před příliš zvědavým a nezkušeným člověkem, píše web Cuteness.

Zablokujte únikové cesty

Pokud nevíte, kde se ještěrka nachází, mělo by být vaším prvním cílem zabránit jí v přesunu na jiné místo. Většina uprchlých plazů se zdržuje relativně blízko své klece, proto začněte tím, že uzavřete místnost, ve které se klec nachází. Dveře a okna nechte zavřené, zablokujte všechny větrací otvory a pod vnitřní dveře strčte ručníky, aby pod ně ještěrka nemohla proklouznout.

Hledejte stopy

Když ještěrka uteče, málo se stará o stopy, které po sobě zanechá. Hledejte narušené předměty, které mohou naznačovat směr, kterým se vydala. Můžete také hledat trus. Pokud ještěrku nemůžete najít, rozmístěte po domě několik pastí z mastku nebo mouky. Když ještěrka překročí jednu z překážek, pravděpodobně najdete drobné bílé stopy, které prozradí její polohu.

Zvažte, o jaký druh ještěrky se jedná

Při snaze najít ještěrku berte v úvahu typické chování daného druhu. Silně stromové druhy, jako jsou chameleoni a leguáni, pravděpodobně zamíří na vyvýšená místa. Proto je nejprve hledejte je na vrcholcích nábytku nebo přichycené na závěsech. Ostatní druhy, jako jsou gekoni leopardí nebo ještěrky obecné, se často schovávají v tmavých štěrbinách. Agamy vousaté patří k nejsnáze chytatelným druhům ještěrů, protože mohou posedávat na pohovkách nebo stolech a zkoumat terén.

Útěk do venkovního prostředí

Pokud vám ještěrka uteče z domu, vaše šance na její chycení rapidně klesají. Malé ještěrky se mohou skrývat na nesčetných místech, zatímco větší ještěrky mohou být tak prchavé, že jejich dopadení je obtížné, i když víte, kde se nacházejí. Ve všech případech je prioritou mít ještěrku stále na očích a snažit se získat pomoc ostatních, kteří by vám mohli pomoci zvíře zahnat do kouta.

Zůstaňte v klidu

Dbejte na to, aby vaše pokusy o odchyt nezpůsobily ještěrce utrpení. I když budete muset svého mazlíčka pronásledovat, abyste ho chytili, snažte se to dělat co nejklidněji, abyste mu nezpůsobili zbytečný stres. Jakmile se dostanete dostatečně blízko, abyste ho mohli chytit, používejte jemné doteky a vyhněte se chytání za končetiny nebo ocas. K odchytu ještěrky nepoužívejte lepicí pasti, protože silné lepidlo může poškodit kůži zvířete. Ze stejného důvodu je dobré použít k odchytu druhů s měkkou kůží malý plastový kelímek.

Zdroj: cuteness.com