V čem jsou dva psi lepší než jeden?

Přidat na Seznam.cz

Pokud vlastníte psího parťáka, určitě vám někdy na mysl přinejmenším vytanula myšlenka, jaké by bylo pořídit mu kamaráda. Proč ne? Víme, v čem je psí smečka lepší než jeden pes.

Ačkoliv pes může dobře soužít i s jinými domácími mazlíčky od koček po hlodavce, zcela jistě psí parťák pro něj bude zcela jiný šálek kávy. Přece jen my lidé také vyhledáváme společnost lidí a psi, jejichž vlčí předci žijí přirozeně ve smečkách, to nemají jinak.

Parťák na hraní

Většina psů ocení kamaráda stejného druhu na hraní. Není nic lepšího, než pozorovat dva nebo více šťastných psů při rozverných honičkách po lese. Možná se váš pes dobře vyřádí i se psy v parku, ovšem nejde o členy smečky, ke kterým bude mít pravděpodobně o něco hlubší vztah. Společné každodenní dovádění je oba přivede na jiné myšlenky – stejně jako vás.

Podobně jako ve vlčí smečce spolu psi musí fungovat a vycházet, což je sociálně posouvá.

Štěně může zpestřit život i postaršímu klidnému psovi a dodat mu trochu více entuziasmu. Je však dobré předem zvážit zdravotní stav starého psa, zda mu starosti s rozverným štěnětem spíše neuškodí.

Snadnější výchova

Pokud váš pes ovládá alespoň základní poslušnost, nový člen rodiny ji od něj snáze odkouká. Stejně tak jej dospělý pes může naučit, jak fungovat v domácnosti a zařadit se do smečky i do života a pomůže mu vyrovnat se s různými neznámými životními situacemi, od vycházení s jinými psy po cestování metrem. Je to takový starší brácha, který zaučuje nováčka, jak fungovat v našem složitém světě.

Vyrovnaný dospělý pes pravděpodobně zvládne štěně i usměrnit a jeho výchova vám nedá tolik práce narozdíl od štěněcího jedináčka.

Na druhou stranu se z nich mohou stát i kumpáni v ohledech, v nichž to nemusí být žádoucí, zvláště, pokud váš první pes není plně vychován. Potom nové štěně pochopí, že když nemusí poslouchat on, pak ani ono ne. Současně však přítomnost druhého psa může pomoci řešit některá problémová chování.

Stejně tak kupříkladu při potížích s motivací vám více psů zajistí více pozornosti – psi se budou předbíhat, kdo povel splní, a žárlit na sebe a práce s vámi jim bude drahocennější.

Problém s časem

Další pes vám nezabere o tolik více času. Ačkoliv je vhodné štěně zvykat i na nepřítomnost svého psího průvodce, v budoucnu většina vašich procházek bude zahrnovat oba psy. Naopak při rychlém venčení před prací se dva psi spolu vyřádí, nebudou vyžadovat tolik času k unavení a po krátkém vylítání na louce spíše prospí dobu, kterou stráví doma sami.

Při výcviku se učí i pozorováním druhého, a tak učení je novým kouskům zabere méně práce. Mohou si dokonce vzájemně vypomoci s vyrovnáním se s různými problémovými situacemi pro jednoho z nich, a tak vás napravování některých zlozvyků bude stát méně úsilí.

V souhrnu se jim tedy nebudete muset věnovat razantně více než jednomu psovi.

Více lásky

Více psů znamená i více lásky k rozdávání. Více nevinných duší vás bude milovat – stejně jako vy je.

Nevýhody soužití více psů

Bohužel je třeba počítat i s vyššími výdaji za veterináře nebo za cenu krmiva. Rovněž dva psi zaberou více místa, ať už co se týče pelechů nebo při cestě autem. Cestování s nimi může být složitější a je třeba počítat s těžším sháněním hlídání pro oba psy.

Dva psi mohou vytvořit smečku, v níž se cítí sebevědomě, a mít větší potřebu chránit si území nebo být agresivní na cizí psy.

Je třeba počítat s tím, že i v rámci smečky se mohou vyskytnout neshody, do nichž budete muset zasáhnout.

Rovněž je důležité si uvědomit, že při pořízení psů opačného pohlaví, je nutná kastrace alespoň jednoho z nich, nebo vás čeká důsledné hlídání a oddělování.

Závěrem

Výhody a nevýhody vlastnictví jednoho nebo více psů každý musí posoudit sám. Nicméně valná většina majitelů psích smeček vám řekne, že jeden pes je prostě málo. Sama mohu říci, že pořízení druhého psa bylo to nejlepší rozhodnutí.

Zdroj: redakce