Vědci chtějí přivést zpět vyhynulého ptáka dodo

Přidat na Seznam.cz

Poté, co bylo objeveno zachovalé DNA mamuta, se vědci rozhodli pokusit se přivést je zpět. Dalším vyhynulým tvorem, který možná ožije v moderním světě, je pták dodo.

Zachovalé DNA

Společnost Colossal Biosciences se před dvěma lety rozhodla, že se pokusí přivést zpět mamuta srstnatého, jehož zachovalé DNA chtěli „zkřížit“ s DNA dnešních slonů. Podobný plán mají i s ptákem dodo, kterého chtějí „oživit“.

Vyhynul kvůli nám, my ho zase přivedeme zpět

Dodo je symbolem vyhynutí způsobeného člověkem,“ přiznal ředitel společnosti Colossal. Společnost, která pracuje na oživení vyhynulých druhů, sice láká mnoho investorů, na druhou stranu ale i mnoho kritiků. Poslední dodo byl zabit v roce 1681 na ostrově Mauricius, žil tedy podstatně déle než mamuti.

Je to správné?

Zatímco někteří vědci jsou z plánu společnosti nadšení, jiní jsou skeptičtí. Mnozí pochybují, zda je vůbec možné tohoto tvoraopět „oživit“, a pokud by se to podařilo, je to správné?

V první řadě by mělo být naší prioritou zabránit vymírání současných druhů a ve většině případů je to mnohem levnější,“ poznamenal jeden z vědců.

Dodo a holub

Stejně jako mamuti, i dodo má dnes blízkého příbuzného, který by mohl poskytnout chybějící DNA pro vytvoření nového zvířete. Je jím holub nikobarský, jehož buňky se vědci pokusili upravit tak, aby se podobaly buňkám dodo. Buňky by pak bylo možné vložit do vyvíjejících se vajec jiných ptáků a vytvořit tak potomstvo.

zdroj: nbcnews, iucnredlist, britannica