Věděli jste, že bonobové a šimpanzi se mezi sebou zdraví „dobrý den“ a „na shledanou“?

Přidat na Seznam.cz

Lidé se spoléhají na jednoduché mávnutí, úsměv nebo frázi, kterými zdvořile potvrzují začátek a konec interakce. Nový výzkum odhalil, že šimpanzi a bonobové používají podobné společenské způsoby.

Lidoopi a jejich pozdrav

Studie zveřejněná v časopise Science je první, která vrhá nové světlo na evoluci spolupráce a sociální angažovanosti u lidoopů, píše web SmithsonianMag. Vědci již dlouho vědí, že šimpanzi a bonobové jsou sociálně komplexní tvorové. Postdoktorandka na Durhamské univerzitě ve Velké Británii, Raphaela Heesenová se začala věnovat studiu jejich vzájemné interakce poté, co byla svědkem toho, jak dva bonobové opakovali gesto, kterým se jako by loučili. Zajímalo ji, zda sdílejí společenský zvyk podobný lidskému pozdravu.

„Chování nezkamenělo. Nemůžete vykopávat kosti, abyste zjistili, jak se chování vyvíjelo. Můžete však studovat naše nejbližší žijící příbuzné,lidoopy, jako jsou šimpanzi a bonobové,“ říká Heesenová v prohlášení.

Průzkum mezi jedinci lidoopů

Aby tým tuto myšlenku prozkoumal, zaznamenal více než 1 200 interakcí mezi jedinci před a po jejich zapojení do kooperativních aktivit, jako je hra a péče o tělo. Zjistili, že bonobové použili pozdrav v 90 % případů a šimpanzi v 69 % případů. Pozdravy na rozloučenou byly častější. 92 procent bonobů a 86 procent šimpanzů nabídlo svému partnerovi „sbohem“.

Pozdravy lidoopů byly obvykle krátké a zahrnovaly přímý oční kontakt a fyzický dotek, jako je pohlazení po hlavě nebo držení za ruku. Tyto krátké interakce jsou způsobem, jak se před dalším krokem ujistit, že si všichni rozumí,“ uvádí Isaac Shultz pro Gizmodo.

Lidé jako lidoopi sdílejí s bonoby a šimpanzi více než 98 procent DNA a vědci tvrdí, že je potřeba provést ještě mnoho dalších výzkumů, než budou dělat nějaké závěry o tomto sociálním chování. Heesenová chce dále zkoumat, zda tento společenský zvyk sdílejí i jiná zvířata.

Zdroj: smithsonianmag.com