Věděli jste, že galapážské želvy syčí a že teplota písku určí pohlaví mláděte?

Přidat na Seznam.cz

Galapážská želva má šupinatou kůži, která vypadá téměř jako pravěká. Tyto želvy žijí na sedmi galapážských ostrovech, kde žije dvanáct poddruhů různých velikostí. Vzhledem k tomu, jak jsou tyto želvy zajímavé, přinášíme vám několik faktů těchto tvorech.

Galapágy jsou pojmenovány po svých želvách

Osamělý George byl samec želvy obrovské z ostrova Pinta a poslední známý jedinec tohoto druhu na Galapágách v Ekvádoru, píše A-Z-Animals. Španělský výraz „galapago“, z něhož je odvozen název „Galapágy“, označuje sedlo. Je to však proto, že první objevitelé si tvar želvích krunýřů mylně vyložili jako sedlo. Lidé při objevování ostrovů jezdili na želvách v sedle, ale tato praxe byla zakázána, protože želvám ubližuje.

Galapážské želvy jsou ohrožené

Na Galapágách žilo během expedice Charlese Darwina v roce 1835 15 poddruhů galapážských želv. Dnes je známo už jen 12 poddruhů a několika z nich hrozí vyhynutí kvůli klesající populaci. Od 17. do 19. století jich bylo asi 100 000 zabito pro potravu a to především piráty a velrybáři. V současné době čelí novým hrozbám ze strany zavlečených druhů. Jejich vejce a mladé želvy totiž loví kočky a psi, zatímco hospodářská zvířata, například skot, ohrožují jejich potravu tím, že spásají stejnou půdu. Na rozdíl od mláďat však mají dospělé galapážské želvy poměrně málo přirozených predátorů. Bohužel jsou tyto želvy stále oficiálně zařazeny mezi zranitelné druhy.

Galapážské želvy jsou ve skutečnosti slušní bojovníci

Vidět galapážské želvy bojovat je docela zajímavý pohled. Než se začnou prát, zlostně se na sebe podívají, strkají do sebe a snaží se jedna druhou kousnout. Velikost však není vždy výhodou, protože menší želva s delším krkem může být schopna srazit mnohem větší želvu, pokud se jí podaří dostat hlavu dostatečně vysoko.

Dokážou přežít dlouhou dobu bez vody

Želvy na Galapágách mají pozoruhodnou schopnost vydržet celý rok bez vody! Jak to dělají? No, pro začátek mohou získávat vodu z trávy a kaktusů, kterými se živí. Díky svému pomalému metabolismu mohou také dlouho uchovávat vodu ve svém těle. Jejich zásoby vody a tělesného tuku jim proto umožňují přežít dlouhou dobu, aniž by přijímali cokoli jiného.

Galapážské želvy syčí, ale nejsou agresivní

Syčení želv je instinktivní reakcí, nikoliv prostředkem k poplachu nebo vyplašení. V případě ohrožení želvy okamžitě stáhnou hlavu zpět do krunýře a vydávají při tom hlasitý syčivý zvuk. Je neuvěřitelné, že výdech potřebují k tomu, aby vypudily vzduch z plic a mohly tak správně umístit hlavu do krunýře.

Krunýř želvy galapážské není pevný

Galapážské želvy jsou extrémně těžké, ale překvapivě za to nemůže jejich krunýř. Je to proto, že jejich krunýř není pevný, ale má strukturu včelí plástve, která se skládá z malých vzduchových komor.

Teplota hnízda určuje pohlaví

Po páření se samice vydá na místo se suchou, písčitou půdou. V závislosti na velikosti hnízda vyhloubí jamku a naklade do ní dvě až šestnáct vajec. O pohlaví vylíhlých mláďat rozhoduje teplota hnízda. V teplejších podmínkách se vylíhne větší podíl samičích vajec. Chladnější teplota písku však vede k většímu počtu samců. Inkubace trvá přibližně 130 dní a po vylíhnutí se mladé želvy musí vyhrabat na povrch.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube