Věděli jste, že levhart mandžuský je jediný svého druhu vyskytující se v chladném podnebí?

Přidat na Seznam.cz

Levhart mandžuský je poddruh levharta pocházející z východního Ruska a severní Číny. Je členem podčeledi Pantherinae, kam patří lvi, tygři a jaguáři, a je středně velkou kočkou a jedním z nejvzácnějších zvířat na Zemi.

Levhart mandžuský má několik jmen

V první položce našeho seznamu faktů o levhartu mandžuském se budeme zabývat důvody, proč má mnoho jmen, píše web A-Z-Animals. Stejně jako mnoha jiným zvířatům, i levhartu mandžuskému říkají různí lidé různými jmény. Jeho nejznámější jméno, levhart amur, pochází z roku 1930, kdy výzkumník Reginald Pocock vybral toto jméno pro levhartí kůži získanou z Amurské zátoky ve východním Rusku.
Leopard amurský má několik dalších jmen, například leopard sibiřský, leopard dálněvýchodní, levhart mandžuský nebo leopard korejský. Všechna tato jména dávají smysl vzhledem k rozšíření levharta amurského ve východním Rusku a severní Číně. Zatímco v Koreji je levhart amurský fakticky vyhuben, v minulosti žil v Severní i Jižní Koreji. Přestože byl z poloostrova vyhuben v období japonské okupace, název levhart korejský přetrval.

Levhart mandžuský je jediným leopardem chladného podnebí

Když si většina lidí představí levharta, mají tendenci myslet na elegantní kočky z teplých krajin, které se povalují v džunglích a deštných pralesích. Je pravda, že většina levhartů na světě žije v subtropických a tropických oblastech, na pastvinách, savanách a pouštích. Najdete je v celé střední a jižní Africe a v jižní a východní Asii. Avšak zatímco většina levhartů se přizpůsobila životu v horkém a suchém podnebí, levhartovi mandžuskému se daří v chladnějších horských oblastech východního Ruska a severní Číny.

Pohybují se na rozsáhlých územích

Stejně jako mnoho jiných velkých koček jsou i tito levharti samotáři. Mají tendenci držet se stranou a mimo období rozmnožování agresivně brání své teritorium. Dva levharti sice mohou občas sdílet nějaké území, ale překrývání je obvykle nepatrné a vzácné. Levharti mandžuští jsou také známí tím, že jsou obzvláště vybíraví, pokud jde o výběr svého domovského území. Nejraději žijí v povodí řek s relativně snadným přístupem ke sladké vodě a členitým terénem, v němž se mohou ukrývat a lovit. V průběhu let se mnohokrát vydávají po stejných trasách, čímž si vytvářejí dobře prošlapané stezky.

Poznáte je podle výrazné srsti

Tento další údaj patří k našim pestřejším faktům o levhartu mandžuském. Jak již pravděpodobně víte, mnoho velkých koček má výraznou srst obsahující rozpoznatelné barvy, textury a vzory. Podobně i levharti mají charakteristické vzory, které je odlišují od ostatních velkých koček.
Stejně jako ostatní poddruhy levhartů mají i levharti mandžuští na srsti tmavé znaky známé jako rozety. V porovnání s ostatními levharty jsou rozety tohoto levharta od sebe vzdálenější a vypadají silnější. Kromě rozet je od ostatních levhartů snadno rozeznáte podle toho, že jejich srst je delší, hustší a světlejšího odstínu. Srst zesvětluje zejména v zimě, kdy se jeví jako světle žlutá až žlutočervená s trochou zlaté.

Neskutečná flexibilita

Velké kočky jsou známé svými úžasnými silovými a obratnostními výkony. Od rychlonohých gepardů až po mohutné tygry. Velké kočky si přizpůsobily jedinečné fyzické vlastnosti, které z nich dělají úspěšné predátory. Levharti sice nejsou největšími ani nejrychlejšími velkými kočkami, ale co se týče atletické zdatnosti, rozhodně nejsou žádnými břídily.

Živí se širokou škálou kořisti

Podobně jako mnoho jiných velkých koček je i tento druh levharta nočními masožravci. Spoléhají na to, že svou kořist překvapí nenápadně a poté jí zasadí smrtící úder silnými čelistmi a drápy. Jejich drsné jazyky jim umožňují seškrabávat maso z kostí kořisti. Pokud je kořist příliš velká na to, aby ji sežrali celou najednou, občas kořist ukryjí, aby ji v klidu dojedli a nemuseli se o ni dělit s ostatními predátory.
I přes svou relativně malou velikost ve srovnání s ostatními kočkami dokážou ulovit i velkou kořist. Loví hlavně jeleny, jako je jelen sika mandžuský, pižmoň sibiřský a srnec sibiřský, ale ochotně se pustí i do divokých prasat. Když se jim naskytne příležitost, zabijí a sežerou i mláďata asijských černých medvědů. Přesto ochotně uloví a sežerou i menší kořist, jako jsou zajíci, hlodavci a drůbež.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube, Instagram