Věděli jste, že štěňata se rodí schopná komunikovat s lidmi?

Přidat na Seznam.cz

Váš pes s vámi rozhodně komunikuje. Dají vám vědět, kdy chtějí jít ven, jestli je v sousedství řidič dodávky, a jestli se třeba jen o pár minut opozdíte na večeři.

Odkdy začínají psi mluvit?

Nová studie zjistila, že schopnost komunikovat je přítomna již u velmi malých štěňat a k jejímu vypěstování je třeba jen velmi málo zkušeností nebo výcviku, píše web TreeHugger. Výzkumníci, kteří pracovali se služebními psy při výcviku, zjistili, že štěňata se ohlížejí na lidi, oplácejí jim sociální pohled a najdou skrytou potravu podle ukazovacího gesta a to ještě předtím, než jsou dost stará na to, aby opustila své vrstevníky.

Touto studií jsme se snažili odpovědět na otázky týkající se vývojových a genetických základů pozoruhodných komunikačních schopností, které pozorujeme u dospělých psů. Pozorujeme stejné schopnosti i u malých štěňat a jsou dědičné? Odpověď na tyto otázky může pomoci rozlišit alternativní vysvětlení, která stojí za úžasnými sociálními dovednostmi psů, pokud jde o interakci s našimi druhy,” říká autorka studie Emily E. Bray z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Na genech záleží

Při porovnávání výsledků u sociálního pohledu se objevilo několik překvapivých zjištění.

Zjistili jsme, že pohled na člověka během naší úlohy, kdy experimentátor mluvil na štěně vysokým hlasem, byl vysoce dědičný. Avšak při našem ‘neřešitelném úkolu’, kdy bylo jídlo na 30 sekund zavřeno v nádobě a experimentátor klečel poblíž, jsme zjistili, že tendence iniciovat pohled není vůbec dědičná,” říká Bray. “Jak se ukázalo, na rozdíl od prvního úkolu štěňata v neřešitelném úkolu netrávila pohledem na člověka téměř žádný čas. Dává tedy smysl, že dědičnost byla tak nízká, protože zde nebyla téměř žádná variace, kterou by bylo možné vysvětlit.”

Tento vzorec se zdá být podobný tomu, co se děje u lidských dětí, zdůrazňuje. Kojenci jsou vnímaví k sociální komunikaci, jako je sledování ukazovaného prstu nebo porozumění jazyku, dříve, než ji dokáží vytvářet, jako je ukazování nebo mluvení. Kromě toho, že jsou tato zjištění fascinující pro milovníky psů, mohou pomoci doplnit některé souvislosti v domestikaci psů.

Zdroj: treehugger.com