Všichni jsme měli sen o tom, že nám vypadávají zuby. Tato ryba ztrácí a obnovuje 20 zubů denně!

Přidat na Seznam.cz

Podle nového výzkumu si tato tichomořská ryba vyměňuje svých více než 500 zubů velice rychlým tempem.

Zuby jako jehly

Pokud jste chutná chobotnice nebo krab, je tlama mníka mořského tím posledním místem, kde byste chtěli být, píše web SmithsonianMag. Tato všežravá ryba, která může dorůstat délky až jednoho a půl metru a má více než 500 drobných zubů ostrých jako jehly. Nová studie zjistila, že hřebeník velký ztratí až 20 zubů za jediný den a všechny mu zase dorostou.

„Každý kostěný povrch v jejich tlamě je pokryt zuby,“ říká Karly Cohen, doktorantka na Washingtonské univerzitě a spoluautorka nové studie, Cameron Dukeová z Live Science.

Hřebeníci jsou nenasytní dravci, kteří využívají svůj chrup k tomu, aby zabili téměř vše. Za první sadou čelistí se nachází další sada, tzv. hltanové čelisti, které ryby používají k chroupání potravy podobně jako lidé stoličky. Hřebeník velký má sadu horních a dolních čelistí, stejně jako my, ale jsou pohyblivější. Lze je vymrštit dopředu a roztáhnout. Když se podíváte dovnitř úst na jejich patro, je také pokryto zuby.

Co přinesl nový výzkum?

Jak si však ryby udržují ostrost svých zubů, bylo dlouho záhadou. Nový výzkum, zjistil, že tento druh ryby denně vymění zhruba tři procenta svých zubům, což je zhruba stejně, jako když člověk každý den ztratí a znovu si nechá narůst nový zub.
Aby vědci přesně zjistili, jak rychle si ryby zuby vyměňují, pozorovali ve své laboratoři po několik dní dvacet hřebeníků velkých. Nejprve rybám do vody v nádrži přidali červené barvivo, které jim obarvilo zuby. Poté byly ryby na deset dní vráceny do běžné mořské vody. Po těchto deseti dnech vědci umístili ryby do nádrže se zeleným barvivem. Nejstarší zuby byly zbarveny červeně i zeleně, zatímco nové zuby byly pouze zelené. Po prozkoumání více než 10 000 drobných zubů mníka se týmu podařilo zjistit, jak rychle ryby ztrácejí a obnovují své zuby.

Tato rychlá regenerace zubů je pro loveckou strategii hřebeníka zásadní,“ říká Kory Evans, ekolog ryb na Riceově univerzitě v texaském Houstonu, který se na studii nepodílel. „Čím tupější zuby mník má, tím hůře se mu daří udržet kořist. Takže schopnost zbavit se zubů a nahradit je je docela důležitá.“

Dosavadní výzkumy výměny zubů u ryb pocházejí především od žraloků, kteří mají několik řad zubů, které se neustále vyměňují. Protože jsou však žraločí zuby jiné než zuby většiny ryb, mohl by tento objev u hřebeníka velkého pomoci vědcům lépe pochopit proces výměny zubů u všech ryb.

Zdroj: smithsonianmag.com