Vydří kavárny v Japonsku jsou velmi oblíbené, zároveň ale mohou sloužit jako krytí pro pašování zvířat
Malé, huňaté a roztomile pískající. Vydry patří mezi zvířata, která si dokážou během chvilky získat lidské sympatie. Právě na tom staví fenomén vydřích kaváren, které se v posledních letech rozmohly především v Japonsku. Návštěvníci si zde mohou vydry pohladit, nakrmit nebo si s nimi udělat selfie. Pro veřejnost se vydry staly zdrojem nadšení a zážitkem, který dokumentují na sociálních sítích. Pro odborníky na ochranu přírody je tato skutečnost přinejmenším znepokojujícím důvodem k obavám.
Popularita vyder může mít i odvrácenou stranu. Tato atrakce je spojena s nezákonným obchodem, neetickými podmínkami chovu a ohrožením divokých populací.
Vydry jako mazlíčci? Japonský trend, který se vymkl
V Japonsku je kultura mazlíčků dlouhodobě silná. Lidé zde uctívají roztomilost, tzv. „kawaii“, a milují zvířata, která lze obejmout, mazlit a sdílet. Po kavárnách s kočkami, ježky, sovami nebo plazy se dalším oblíbeným trendem staly právě vydry. Ty se dostaly do popředí díky virálním videím, ve kterých například podávají packy, koušou si ocásky nebo vydávají vysoké zvuky. V očích veřejnosti působí jako ideální mazlíček – čistotný, inteligentní, přítulný.
Provozovatelé kaváren na tento trend zareagovali rychle. Ve městech jako Tokio nebo Ósaka se začaly objevovat podniky, kde si lidé za poplatek mohou s vydrami „hrát“. V některých případech dokonce kavárny vydry prodávají – jako domácí zvířata. A právě zde začíná problém.
Ne všechno roztomilé je i správné
Vydra je divoké zvíře, které má složité sociální a ekologické potřeby. Potřebuje přístup k vodě, dostatek prostoru a kontakt s dalšími jedinci svého druhu. V zajetí, a zejména v malých prostorách vydřích kaváren, často trpí stresem, stereotypním chováním a zdravotními komplikacemi. Odborníci se shodují, že takové prostředí není pro vydry vhodné a chov kvůli lidské zábavě nelze považovat za etický.
Kvůli tomuto trendu se začalo stávat, že byly vydry nelegálně odchytávány z volné přírody a prodány dále. Právě Thajsko a další země jihovýchodní Asie jsou podle organizací snažících se o zvířata starat jedním z hlavních zdrojů, odkud se mláďata pašují.
Černý trh a pašování zvířat
Existují odborné zprávy a reporty zaměřující se na nelegální obchod se zvěří, nebo i konkrétně s vydrami. Jednu takovou zprávu vydala i organizace TRAFFIC v roce 2018. Konkrétně se dokument zaměřil na problematikou thajských tržnic, kde bylo možné si velmi jednoduše zakoupit vydří mládě za několik několik set dolarů. Vydry takto často končily v Japonsku. Tam totiž poptávka po „roztomilých domácích vydrách“ prudce rostla. Tímto byla narušena místní příroda, ale problém byl i se samotnými zvířaty – a jejich péčí. Při přepravě vydry měly údajně často trpět dehydratací a zraněními a měly pak mít vysokou úmrtnost.
Ochránci přírody proto vyzývají k zákazu obchodu s vydrami a k omezení jejich chovu jako domácích mazlíčků. V některých zemích se už situace začíná měnit. V Indonésii a Thajsku je odchyt a prodej vydry malajské ilegální, i když prosazování zákona je často slabé. Japonsko sice v roce 2019 zpřísnilo dovozové předpisy, ale vnitřní trh a soukromý chov zůstávají problémem.
Co může udělat návštěvník kavárny?
I když vydry působí přátelsky, nejsou to plyšáci. Návštěvníci kaváren by si měli být vědomi, že svým zájmem podporují poptávku, která může vést k utrpení zvířat a ohrožení přírodních populací. Odborníci doporučují volit etické alternativy – podporovat záchranné stanice, navštěvovat přírodní parky nebo sledovat vydry v jejich přirozeném prostředí, pokud je to možné.
Odpovědnost ale leží i na úřadech. Bez přísnějších zákonů, kontrol a osvěty nelze problém vydřích kaváren řešit. Japonští zákonodárci i veřejnost se tak musí rozhodnout, zda dají přednost zábavě, nebo ochraně zvířat.
Zdroje: Traffic.org, Blesk.cz, Vice