Vyražte objevovat krásy babího léta z koňského sedla. Zapojíte všechny svaly a spálíte kalorie

Přidat na Seznam.cz

Přicházející babí léto svádí k pobytu venku. Poslední sluneční paprsky nám nedovolují být zavření doma a pro mnoho lidí je představa trávení vzácných slunečných chvil na běžícím pásu v posilovně až nesnesitelná. Zvlášť když to cvičení není až taková zábava. Co zkusit tento podzim něco nového? Dostat se více do kontaktu s přírodou a tak i sami se sebou? S jízdou na koni můžete začít i ve starším věku.

Spousta lidí má z koní obavy. Bojí se těchto velkých a majestátních zvířat a představa, že by na ně měli dokonce nasednout, je děsí. Přitom jízda na koni může být velice klidný zážitek, který vám rozhodně dobije baterky! Zkuste to podle našich tipů a uvidíte, že se po vyjížďce prosluněnou krajinou budete cítit skvěle na těle i na duši!

Hippoterapie nabírá na popularitě

Kontakt se zvířaty je nepochybně velice prospěšný pro naše fyzické i mentální zdraví. Ne nadarmo se zvířata běžně využívají v lékařské praxi, kde slouží jako terapeutické prostředky (tzv. animoterapie). Známá je terapie pomocí koček (felinoterapie) či psů (canisterapie). Mnoho lidí láká kontakt se zvířaty, ale z různých důvodů k nim nemají běžně přístup. Proto jsou i v nemocnicích různé terapeutické programy, které využívají příznivých účinků kontaktu se zvířaty na zdraví pacientů. Hipoterapie neboli léčba koňmi je další možností, jak se sblížit s živou bytostí a využít její energie ve svůj prospěch. Možná budete překvapeni, že i takto velká a silná zvířata dokáží být jemná a vnímavá.

Bojíte-li se koně, zkuste to popořádku

Nemusíte hned sedlat statného hřebce a vyrážet do terénu. Pro jezdce-začátečníky postačí, když nejprve jen budou s koněm pobývat v blízkém kontaktu. Můžete navštívit blízkou stáj a domluvit se na brigádničení – práce bývá ve stájích víc než dost. Zkuste hřebelcovat a umývat koně, čistit stáj nebo obstarávat krmení a vodu. I tento způsob kontaktu vám hodně přinese, milovníci koní jistě mají své důvody k práci bez finančního ohodnocení.

Simulační sedlo nabízí téměř autentický pocit

Máte-li stále z opravdového kontaktu s koněm obavy, můžete vyzkoušet i jeho technologickou napodobeninu – simulační sedlo Joba. Tato vychytávka umožňuje navolit si různé programy, které simulují skutečnou jízdu na koni. Musíte tak zapojovat patřičné svaly a skutečně budete mít pocit, jako že sedíte na hřbetě koně, jen se nesmíte moc dívat pod sebe. Napojení na zvíře v tomto případě odpadá, což může být pro někoho výhodou, ale zase tak přicházíte o nesporné benefity kontaktu s koněm.

Pobyt v koňském sedle přináší mnoho zdravotních benefitů

Mnoho výzkumů se shoduje, že jízda na koni má kromě zmiňovaných psychických přínosů i nesporné fyzické benefity. Jmenujme si ty nejzajímavější z nich:

  • Japonský výzkum dokazuje, že pravidelná jízda na koňském hřbetě, případně na simulátoru Joba, zvyšuje citlivost na inzulín a klidový metabolismus u diabetiků 2. typu. Diabetici 1. typu také z jízdy benefitují, pravidelná jízda jim totiž umožňuje přijímat dlouhodobě nižší dávky inzulínu a opět dochází ke zvýšení citlivosti na něj.
  • Nutnost udržet stabilitu a pevnost v sedle vede k zapojení mnoha svalových skupin celého těla. Není proto divu, že po „pouhém“ sezení v sedle budete cítit svoje nohy a střed těla tak, jako byste silově cvičili v posilovně. Zejména vnitřní stehna se krásně zpevní kvůli neustálému svírání sedla, trup se napřímí a svaly kolem páteře se posílí. Čím rychlejší jízda, tím je vyšší svalová spotřeba kyslíku a svaly tak dostávají větší zátěž.
  • Jízda na koni spaluje kalorie! Pokud jste na koni nikdy nejeli, můžete mít pocit, že tento sport nepatří mezi ty nejnáročnější. Zdá se, že sportujícím je pouze kůň samotný. Opak je ale pravdou a i při jízdě koňmo si značně dáte do těla. I pozvolná jízda po pěšině spálí za hodinu asi 150 kalorií a rychlejší terénní tempo samozřejmě daleko více.

Jak je vidět, jízda na koni může svými účinky překvapit. Nebojte se tuto aktivitu vyzkoušet, klidně zpočátku formou trenažéru. Když zaznamenáte určitá zdravotní zlepšení, možná vám to dodá motivaci zkusit opravdovou jízdu na koni.

Zdroj: pubmed