Největší zvíře, jaké kdy žilo na naší planetě, váží stejně jako 30 T-rexů!

Přidat na Seznam.cz

Většina lidí má za to, že mnohatunová zvířata, měřící několik desítek metrů, žila spíše za dob dinosaurů. Pravda je ale taková, že to vůbec největší zvíře na světě žije v dnešních oceánech. A je dokonce mnohem větší než ten největší dinosaurus!

Velryba v oceánech

Vůbec největší zvíře, jaké kdy žilo, je plejtvák obrovský. Ten může, podle některých zdrojů, vážit až neuvěřitelných 180 000 kg, což se rovná váze 30 tyranosaurů nebo 40 slonů. Oproti tomu zatím nejtěžší objevený Amphicoelias, tedy giganticý sauropodní dinosaurus, vážil jen 122 tun.

Obr byl dříve spíše trpaslík

Před 48 miliony let zde žilo zvíře, které běhalo po čtyřech a na délku měřilo „pouze“ necelé dva metry. Byl to Pakicetus, který lovil především vodní zvířata a žil v blízkosti potoků. Během následujích let se někteří jeho potomci proto rozhodli žít ve vodě, a tak se asi před 37 miliony let vyvinul Dorudon, čtyři a půl metru dlouhé vodní zvíře s ploutvemi, ocasem přizpůsobeným k plavání. Měl takřka zakrnělé zadní končetiny. Z tohto zvířete se poté vyvinuly velryby, jako například třicetimetrový plejtvák obrovský.

Srdce jako zvon

Samozřejmě, že tak velké zvíře potřebuje opravdu silné srdce. Pro představu, srdce průměrného člověka měří asi 12×8,5 cm a váží asi 230 až 340 gramů. Srdce plejtváka váží 900 kg a přečerpává 220 litrů krve. Zajímavé je, že tlukot jeho srdce můžete slyšet až na vzdálenost 3 km pomocí sonarového zařízení.

zdroj: mundo, bbcearth, ncbi