10 neobvyklých zajímavostí o psech, které vás zaručeně překvapí

Přidat na Seznam.cz

Faktů a informací o našich chlupatých přátelích je nepřeberné množství, my se ale podíváme na zajímavosti, které nejsou až tolik známé a o některých z nich určitě uslyšíte poprvé v životě.

1. Mají vlhké nosy kvůli absorbci chemických pachů

Spousta lidí si myslí, že psí čumák je vlhký kvůli ochlazování, ale dál od pravdy být nemohou. Jejich nos totiž vylučuje speciální hlen, který pomáhá tyto chemické látky absorbovat. Psi si poté nos olíznou proto, aby je ochutnali, což jim pomáhá pochopit, o jaký pach se jedná.

2. Písnička Beatles „A Day in the Life“ má frekvenci, kterou slyší pouze psi

V jednom rozhovoru v roce 2013 Paul McCartney řekl, že na konec písně Beatles ‚A Day in the Life‘ přidal frekvenci, kterou slyší pouze psi. Můžete si tedy udělat experiment a pustit ji svému psovi. Aspoň uvidíte, zda to s ním něco udělá či ne.

3. Potopení Titaniku přežili tři psi

Podle magazínu Vetstreet byli tito psi v první třídě, přičemž jeden z nich byl pekinéz a druzí dva němečtí trpasličí špicové, zvaní též Pomeranianové.

4. Čich ohaře může být použit jako důkaz u soudu

Ohař má tak dokonalý čich, že může být uznán jako důkaz u soudu. Ohaři také mohou sledovat stopy staré více než 300 hodin a sledovat stopu více než 200 kilometrů.

5. Psi plemene basenji jódlují

Pokud jste si mysleli, že všichni psi štěkají, pak jste opět na omylu. Pes basenji nemá tendenci štěkat, místo toho je známý tím, že jódluje, kňučí nebo křičí.

6. Chrt by dokázal porazit geparda v běhu na dlouhou trať

Podle časopisu Psychology Today jsou chrti vynikající běžci na dlouhé tratě a dokáží udržet rychlost 35 km/h až 11 kilometrů. Gepard je sice neuvěřitelně rychlý, ale dokáže udržet rychlost jen asi 200-300 metrů, takže má sice běžecký náskok, ale chrt by ho brzy překonal!

7. 30 % dalmatinů je hluchých na jedno ucho

UFAW (Federace univerzit pro dobré životní podmínky zvířat) uvádí, že v průměru je asi 30 % dalmatinů hluchých na jedno ucho a 5 % je hluchých na obě. Je to způsobeno něčím, čemu se říká extrémní ,,strakatý gen“, který je zodpovědný za jejich bílou srst a modré oči (u některých z nich). U dalmatinů s většími tmavými skvrnami je pravděpodobnost hluchoty nižší.

8. Saluki je nejstarší psí plemeno

Guinnessův rekord v kategorii nejstarší psí plemeno drží saluki. Toto plemeno pochází z roku 329 př. n. l. a ve starém Egyptě bylo chováno jako královský domácí mazlíček. V jižním Iráku byly údajně nalezeny také rytiny psa, které vypadají podobně jako saluki a jejichž vznik se datuje do doby 7000 let př.n.l.

9. Čau-čau a šarpej mají černé jazyky

Tyto dvě jsou jediná dvě plemena, která mají zcela černé jazyky. Ještě zajímavější je ale to, že příčina zbarvení je doposud stále neznámá.

10. Mají tři oční víčka

Pokud jste o předchozích zajímavostech třeba jen někde zaslechli, tohle je určitě novinka. Podle serveru iHeartDogs se třetí víčko nazývá niktační membrána a je zodpovědná za ochranu a mazání oka.

Zdroj: purina.co.uk