Proč kočky milují tekoucí vodu, když se vody obecně bojí? Záhada rozluštěna!

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou známé tím, že nesnášejí vodu, tedy dokud neotočíte kohoutkem. Pak se tekoucí voda stane pro vaši kočku něčím jako magnetem, který ji přiměje vyskočit na pult, napít se z kohoutku a možná dokonce se na vodu sápat. To může přinést spoustu legrace, když se snažíte umýt nádobí nebo vyčistit zuby a bojujete s kočkou o kohoutek.

Tato náklonnost k tekoucí vodě se může na první pohled zdát jako neobvyklé chování, ale u koček je velmi častá a má několik logických důvodů. Proč tedy kočky mají rády tekoucí vodu a co byste měli dělat, když chce vaše kočka pít z kohoutku místo z misky?

Proč kočky rády pijí tekoucí vodu?

Láska vaší kočky k pití tekoucí vody může mít kořeny v jejích instinktech. Divoké kočky přežily díky pití z řek a potoků. Instinktivně věděly, že stojatá voda, například voda v louži, jim může způsobit onemocnění. Proto tyto divoké kočky, předci vaší kočky, vyhledávaly čerstvou tekoucí vodu a vaše kočka může mít stejnou motivaci.

Je také možné, že se vaší kočce nelíbí miska, ve které má vodu. Některé kočky dávají přednost miskám z určitých materiálů, například ze skla. Pokud je miska příliš malá, může při pití tlačit na vousy vaší kočky, což může být citlivé. Můžete zkusit experimentovat s miskami různých velikostí a materiálů a dokonce zkusit přesunout misku na různá klidná místa v domácnosti, abyste zjistili, zda vaše kočka dává přednost jedné misce před jinou.

Vaše kočka si také může myslet, že voda z kohoutku chutná lépe než voda v její misce. Tato čerstvá, chladná voda může být pro ni lákavější než starší voda v misce. Zkuste alespoň jednou denně (nejlépe dvakrát nebo třikrát denně) vyčistit misku a přidat do ní čerstvou vodu a zjistit, zda to vaši kočku motivuje k častějšímu pití z misky.

Proč mají kočky rády zvuk tekoucí vody?

Vaši kočku může zvuk tekoucí vody přitahovat, protože je pro ni snadno slyšitelný a lokalizovatelný. Kočky mají skvělý sluch, takže je pro ně snazší najít tekoucí vodu, než když se při hledání misky s vodou v domě spoléhají na svůj zrak.

Proč kočky rády strkají hlavu pod tekoucí vodu?

Vaše kočka se možná ráda cáká u vodovodu, protože je to zábava. Zvuk tekoucí vody může upoutat pozornost vaší kočky a kočky si mohou s proudem vody hrát. Ačkoli většina koček nemá ráda, když je mokrá, vaše kočka může udělat výjimku a tlapkou se dotknout vody nebo dokonce strčit hlavu pod proud.

Ačkoli mnoho koček vodu nesnáší, není to tak vždy. Možná je váš skotačivý kocour ten typ, který rád chodí ven v dešti nebo se jde občas vykoupat. Toto chování je sice poněkud neobvyklé, ale není zase tak vzácné. Budete muset svou kočku jen pozorovat, abyste přesně zjistili, jaký má k vodě skutečný vztah.

Bez ohledu na to, zda vaše kočka mokro miluje, nebo nesnáší, je pravděpodobné, že ocení, když bude mít doma fontánku na vodu pro domácí mazlíčky. Fontánka poskytuje vaší kočce nepřetržitý přístup k tekoucí vodě a může vám ušetřit peníze za drahý účet za vodu, který by mohl vzniknout, kdybyste pro zabavení kočky pustili vodovodní kohoutek. Vodní fontány recirkulují stejnou vodu, takže je stačí pravidelně čistit a přidávat do nich další vodu.

Zdroj: Paw Tracks