Prozradíme vám 8 způsobů, jak pečovat o zuby a dásně kočky bez návštěvy veterináře

Přidat na Seznam.cz

Téměř u všech koček se nakonec objeví onemocnění zubů, ale u některých se projeví již v nízkém věku. Pod dásněmi vznikají kapsy bakteriálního hnisu, které po uvolnění do krve poškozují srdce, ledviny a další vnitřní orgány zvířete. Je to mnohem závažnější než zápach z úst, který můžete pozorovat, když vaše kočka stárne. Způsoby jak pečovat o chrup vaší kočky představil server PetHelphul.

Nejlepším způsobem, jak se těmto problémům vyhnout, je pečovat o zuby vaší kočky, když jsou ještě zdravé.

Existuje několik skvělých alternativ, jak zabránit hromadění zubního kamene, zubního kamene a vzniku zánětu dásní (gingivitidy) u vaší kočky. Je třeba je provádět každý den; pokud necháte zubní plak déle, začne se vyvíjet v zubní kámen, který nelze odstranit jinak než seškrábnutím, když je zvíře v narkóze. Přestože jsem je v níže uvedeném seznamu uvedl od nejúčinnějších metod domácí péče po nejméně účinné, měli byste se zabývat všemi:

Každodenní čištění zubů

Nejlepším způsobem, jak zabránit tvorbě zubního kamene, je každodenní čištění zubů vaší kočky. Musíte používat specifickou zubní pastu, kterou kočky mohou spolknout, a kartáček musíte čistit denně, aby se plak nezměnil v zubní kámen a aby se vaše kočka naučila kartáček akceptovat.

Existují běžné a prstové kartáčky a mechanické působení kartáčku, pohyb štětin a působení zubní pasty společně čistí zubní plak ze zubů a zabraňují tvorbě zubního kamene a sekundárním infekcím zánětu dásní.

Zubní gely

Přestože gely neodstraní plak a zubní kámen, který se již začal v zubech dospělé kočky vytvářet, udržují bakterie pod kontrolou a mohou kontrolovat šíření zánětu dásní.

Gel podobný výplachu, používá chlorhexidin, sloučeninu, která ničí bakterie v tlamě, které způsobují zánět dásní. Je to nejúčinnější věc na trhu kromě každodenního čištění zubů a velmi snadno se používá pro kočky, které nechtějí přijmout kartáček.

Jiné typy gelů spoléhají převážně na zinek, další používají aloe vera a jeden výrobek, který byl přijat Veterinární radou pro ústní zdraví neboli VOHC, je tvořen převážně hydrogenuhličitanem sodným neboli jedlou sodou.

Zubní pamlsky a žvýkací pamlsky

V jedné studii bylo 15 kočkám podáváno po každém jídle žvýkací pamlsek a poté bylo měřeno množství zubního plaku. Ve druhé části studie jim již žvýkací pamlsek nebyl podáván a při měření se u nich vytvořilo více plaku a zubního kamene.

Zubní žvýkačky skutečně fungují, což bylo prokázáno. Existuje mnoho dobrých výrobků, takže pokud si vyberete jeden a vaší kočce nebude chutnat, prostě zkuste jiný s jinou příchutí

Zubní diety

Existuje stará polemika o krmení suchými krmivy pro zlepšení zdraví zubů, ale dnes už víme, že to pravděpodobně moc nepomáhá, protože granule jsou tak malé, že je kočky prostě spolknou, aniž by je rozkousaly.

Výrobci těchto novějších suchých zubních diet uvádějí, že to funguje, protože kousky jsou velké a musí se žvýkat, aby se daly spolknout; krmivo je také abrazivní a mechanickým působením se ze zubů seškrabuje zubní plak. Tyto diety skutečně fungují, i když ne tak dobře jako čištění zubů, a několik diet bylo schváleno VOHC.

Chuť každé z diet se trochu liší, takže pokud je přidáváte do režimu čištění zubů vaší kočky, kupte jen malý sáček a ujistěte se, že jí chutnají.

Pokud vaší kočce nechutnají komerční dentální diety nebo pokud se snažíte krmit přirozenějším krmivem, může změna stravy někdy pomoci snížit tvorbu zubního plaku. Pokud vaší kočce chutnají konzervy a chcete jí i nadále podávat vlhké krmivo, je to v pořádku. Konzervy nezpůsobují zubní kaz.

Změna diety

Existují nové výzkumy, které ukazují, že podávání jakéhokoli suchého krmiva změní ústní biom kočky a sníží pravděpodobnost vzniku parodontózy. Bohužel existuje spousta dalších problémů, které suché krmivo spíše zhoršuje, jako jsou problémy s močovými cestami a chronické infekce ledvin, takže podle mého názoru pouhý přechod z konzervy na suché krmivo za tyto drobné změny nestojí.

Pokud však chcete pokračovat ve vlhkém krmivu, měli byste vědět, že některá krmiva mohou být abrazivnější než běžné konzervy nebo granule, například celé maso. Bylinné přísady (myrha a zlatobýl) mohou být také užitečné, ale je třeba je smíchat s mixovaným krmivem, protože mění chuť.

Někteří veterinární lékaři také doporučují podávat kosti, aby se snížilo množství nahromaděného plaku. To může mít své opodstatnění, protože divoké kočky, které jedí kosti, nemají tolik zubních problémů jako kočky, které jedí komerční stravu. Na druhou stranu naše kočky domácí mají tendenci žít mnohem déle než kočky divoké, které se navíc živí peřím a srstí, což pravděpodobně také napomáhá udržovat zuby čisté. Je zde příliš mnoho proměnných na to, abychom mohli říci, že veškerý přínos pochází z kostí.

Pokud kočce dáváte kosti, musí být syrové, aby se nerozštíply a neporanily jí hrdlo, jícen nebo žaludek.

Zubní hračky

Účinnost samotných hraček nebyla zjištěna, ale mohou být součástí udržování zdravých dásní kočky. I když neodstraňují zubní plak, jak se nyní domnívá většina veterinářů, stimulují dásně a jsou pravděpodobně užitečné při kontrole zánětu dásní.

K dispozici je mnoho skvělých možností hraček a některé z nich umožňují vložit do hračky šantu kočičí, aby se zvýšil zájem zvířete. Další hračka je namočená v jedlé sodě, ale nemyslím si, že by ji většina koček vůbec žvýkala.

Chcete-li předejít kontaktním alergiím, pořiďte si keramickou nebo kamennou fontánku na vodu.

Zubní spreje

Spreje mohou být v budoucnu účinnější, ale v současné době jsou užitečné pouze jako prevence šíření zánětu dásní, nikoliv jako léčba. Existují neoficiální zprávy, že změkčují plak a usnadňují jeho odstranění zubním kartáčkem, ale samy o sobě nejsou účinné.

To je komentář jednoho z mluvčích společnosti, která dokončila jednu nepublikovanou a nerevidovanou studii o zubním spreji: „Ne, tento výrobek NELÉČÍ zjištěná zubní onemocnění, NENAHRAZUJE čištění zubů, NENAHRAZUJE profesionální veterinární zubní péči a společnost HealthyMouth LLC se snaží o tom své uživatele informovat.“

Tento sprej schválený VOHC obsahuje mimo jiné zinek, takže může být do jisté míry účinný, ale byl zkoumán pouze u jednoho plemene psů a nikdy ne u koček. U žádného z ostatních nebyla prokázána účinnost.

Voda a přísady do vody

U psů s otevřenou tlamou se tvoří více zubního kamene než u ostatních domácích zvířat a často se u nich vyskytuje sekundární zánět dásní. Sliny se tvoří normálně, ale není jich dostatek, protože vysychají a drsné prostředí má tendenci podporovat tvorbu zubního kamene

Voda rozhodně nestačí k tomu, aby zabránila vzniku onemocnění zubů, ale může je udržet pod kontrolou u těch koček, které dostatečně nepijí. Bylo prokázáno, že čerstvá voda a voda s přísadou pomáhají.

Jediný výrobek akceptovaný VOHC obsahuje glycerin, který hlavně způsobuje, že voda více ulpívá na zubech, a může být také mírně bakteriostatický (bakterie v tlamě rostou méně).

Nejlepší způsob, jak kočku přimět k pití vody, je poskytnout jí fontánku. Pokud používáte přísadu do vody, můžete ji dát do fontánky, ale nezapomeňte jí poskytnout alternativní zdroj vody, kterým je jen obyčejná voda. Vaše kočka může velmi onemocnět, pokud se rozhodne, že jí přísada nechutná, a přestane pít.

Fontánka poskytne vaší kočce pohyblivou chladnou vodu, mnohem kvalitnější než ta, která zůstane v misce, a možná i pohyb povzbudí kočku ke zvědavosti a větší pravděpodobnosti, že se napije.

Zdroj: Pethelpful.com