Odvážná samice medojeda zachránila mládě před hladovým leopardem
Někdy může zdání klamat. To byl případ hladového levharta, který se potuloval v rezervaci Sabi Sands v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. Podívejme se blíže na to, jak jsou některé zvířecí matky bojovné.
Je běžné, že levharti útočí na medojeda?
Nejen, že je běžné vidět levharty útočit na medojedy, ale je to také jeden z hlavních predátorů, se kterým se medojed setkává ve volné přírodě, informuje AZAnimals. Dalšími zvířaty, která jdou medojedům po krku, jsou krokodýli, hyeny skvrnité a krajty. Jezevec medonosný obvykle váží 5 až 16 kg, takže velké kočky, jako je levhart, představují pro tyto drobné savce vážné nebezpečí. Medojedi jsou však odvážní a neuvěřitelně houževnatí.
V níže uvedeném klipu vidíme mládě medojeda, jak bojuje o život s levhartem. Netrvalo to ale dlouho a na scéně se objevila matka mláděte. Ta na nic nečekala a okamžitě se na levharta vrhla. Není divu, že se šelma raději vydala na útěk, naštvaná samice vypadala opravdu hrozivě.
Medojedi nejsou lehkým soupeřem
I když se to nezdá, medojed je nemilosrdný protivník. Tato zvířata jsou často spojována se skunky, protože mají bílý pruh na hřbetu, který se táhne od hlavy až k ocasu. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že medojedi jsou podstatně větší. Pruhem však podobnost nekončí. Medojedi se, stejně jako skunci, brání proti predátorům zápachem. Obě zvířata mají v ocase žlázu, ve které se nachází páchnoucí tekutina. Ta má predátory odradit. Medojed však svou zbraň používá trochu jinak. Pokud se cítí ohrožen, může se uchýlit k vypouštění silného chemického zápachu, který je obecně známý jako „smradlavá bomba“. Naštěstí pro levharta na videu výše, který pochopil, k čemu se schyluje, ustoupil dříve, než se medojed musel uchýlit k takovému opatření.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube