Kočky už nebudou u lidí vyvolávat alergie? Technologie CRISPR to dokáže

Přidat na Seznam.cz

Metoda CRISPR je technika genetického inženýrství, kterou lze modifikovat geny živých organizmů. Už se v našem životě uplatnila v mnoha oblastech, od nových léčiv až po vývoj zemědělských plodin. Jednoho dne by dokonce mohla vzkřísit vyhynulé živočišné druhy. A nebo také potlačit zdroj kočičích alergií.

Tým výzkumníků z biotechnologické společnosti s názvem InBio se sídlem ve Virginii (USA), použil metodu CRISPR ve studii zaměřené na zmírnění lidské alergie na naše kočičí společníky. Byl úspěšně odhalen způsob, jak potlačit zdroj. Vědci doufají, že v příštích pěti letech vytvoří genově upravenou kočku, která zmírní příznaky alergií.

Podle webu InterestingEngineering, zhruba 20 % světové populace trpí alergiemi na domácí zvířata. Ve skutečnosti v některých oblastech je až 30 % lidí alergických na kočky. Zatímco u některých lidí se příznaky mohou omezit na kýchání či alergickou rýmu, jiní takové štěstí nemají, mohou dostat i smrtelný asmatický záchvat.

Alergie jsou obvykle spojované se srstí koček, ale to není základní příčina. Více než 90 % kočičích alergií je způsobeno proteinem Fel d 1, který kočky vytvářejí a je obsažen v jejich slinách a tím se dostanou i do srsti, kterou si čistí. Vědci se zaměřili právě na tento protein. Tým výzkumníků zjistil, jak lze pomocí metody CRISPR změnit genetiku koček, aby nevytvářely téměř žádný protein Fel d 1.

Vědci zkoumali DNA 50 domácích koček a identifikovali oblasti podél dvou genů, které se převážně podílejí na produkci Fel d 1. Poté porovnali geny těchto koček s geny osmi druhů volně žijících koček a zjistili, že mezi skupinami existuje velká rozmanitost, což naznačuje, že Fel d 1 není pro biologii koček nezbytný, a lze jej tedy odstranit, aniž by to způsobilo jejich zdravotní problémy.

Koncept je zatím v rané fázi, dalším krokem výzkumníků bude zdokonalování a testování jejich techniky, nejprve v laboratoři a poté u skutečných koček, geneticky upravených. Pokud vše proběhne podle plánu, vědci vytvoří skutečné hypoalergenní kočičí kamarády.

Zdroj: interestingengineering.com