Nosorožec versus slon: Kdo vyhraje v souboji rohů?

Přidat na Seznam.cz

Nosorožci jsou vyzbrojeni silným a ostrým rohem, sloni proti tomu mají dlouhé kly. Kdo asi vyhraje jejich vzájemný souboj?

Nosorožec

Nosorožci jsou často zaměňováni s hrochy, ačkoliv oproti nim mají charakteristické rohy i jinou kůži. Mohou měřit až tři metry na délku a vážit i tři tuny. Samice i samci mají silné rohy, které jsou z keratinu, podobně jako nehty. Zajímavé je, že nosorožčí roh je strukturou podobný vláknům, jako by byl z tisíců chlupů. Na délku obvykle měří zhruba půl metru, ovšem rekordně dosáhl i metru a půl. Jejich rohy navíc nemají nervy, tedy pokud jsou zvířeti odříznuty, zvíře to nebolí. Kromě souboje a obrany, jak můžete vidět ve videu, používají nosorožci svůj roh také k vyhrabávání kořínků.

Sloni

Sloni jsou jedni z největších zvířat, jaká po naší planetě chodí. Charakteristické jsou pro ně jejich dlouhé kly, které mohou u některých jedinců dosáhnout velikosti až několik metrů. Zajímavé je, že se jedná vlastně o prodloužené řezáky, které mohou každý rok vyrůst až o 18 centimetrů. Podobně jako nosorožci je i sloni mají na obranu, ale i na odlupování kůry ze stromů. Během soubojů mezi samci jsou kly navíc velmi účinnou zbraní.

Věděli jste?

Věděli jste, že nosorožci se kvůli nadměrnému lovu stali ohroženým druhem? Všech pět stále žijících druhů nosorožců je vážně ohroženo, přičemž dva druhy žijí v Africe a tři v Asii. Denně jsou kvůli rohům zabiti až tři nosorožci, a to především proto, že mnoho lidí věří v léčivé účinky rohů.

zdroj: mundo, vetstom, ukradenadivocina