Proč se psi honí za ocasem? Jsou zvídaví

Přidat na Seznam.cz

Naši psi se dopouštějí nejrůznějších podivných chování, která nás nutí k smíchu nebo k zamyšlení, a honba za vlastním ocasem je jen jednou z mnoha podivností, které pes může dělat.

Důvody, proč se psi honí za ocasem

Většinu času, kdy se váš psík rozhodne, že jeho vlastní ocas je z ničeho nic super zajímavý, je to jen zvídavý pes, píše web DailyPaws. Pokud se však honěním za vlastním ocasem stane posedlý nebo se toto chování objeví spolu s některým z dalších níže uvedených znepokojivých příznaků, je čas vyhledat pomoc veterináře nebo veterinárního behavioristy, aby se vyloučil vážnější problém.

Váš pes si jen hraje

Někdy se váš pes prostě cítí opravdu dobře a je nadšený z nového dne, což ho může přimět k tomu, aby se na několik okamžiků rychle roztočil nebo se honil za ocasem. Možná zjistíte, že když je z něčeho obzvlášť nadšený, honění ocasu je jeden z projevů radosti.

Váš pes se cítí úzkostně

Pocit nervozity nebo úzkosti je pro vašeho psího společníka stejně znepokojující jako pro vás. Když váš pes pociťuje nepříjemné očekávání, jako například před návštěvou veterináře nebo těsně před vaším odchodem do práce, může se z ničeho nic začít chovat opakovaně, například honit ocas. Pokud se k tomu přidá další znepokojivé chování, jako je nadměrné kňučení, štěkání, žvýkání, ničení věcí v domácnosti nebo nehody na nočníku, může se jednat o separační úzkost nebo jiný druh úzkosti. Poraďte se s veterinárním behavioristou nebo certifikovaným poradcem pro chování psů, abyste určili další nejlepší kroky, které vašemu štěněti pomohou.

Váš pes může mít kompulzivní poruchu psů

Mnoho psů, zejména pastevečtí psi, se dopouštějí některých opakujících se chování. Obvykle to vypadá tak, že pes opravdu chce, abyste mu znovu hodili to frisbee, nebo chce znovu a znovu provádět ten oblíbený trik, aby dostal další pamlsek. Někteří psi se mohou točit dokola, když se cítí příliš vzrušení, a jiní se mohou začít honit za ocasem. To vše může být krátkodobé a normální opakující se chování vázané na určitý kontext. Opakující se chování se však mění v problém, když narušuje běžné každodenní fungování. Pokud se váš pes zdá být něčím posedlý nebo na něco fixovaný a vy ho nemůžete rozptýlit nebo se stále dokola honí za ocasem v neobvyklých časech, může se jednat o kompulzivní poruchu.

Váš pes může mít zdravotní potíže

Když se naši psi necítí dobře, mohou se chovat tak, jak by se normálně nechovali. Pes, který se opakovaně honí za ocasem, může být indikátorem zdravotního problému, který mimo jiné zahrnuje problémy s análními žlázami, problémy s nervovým systémem, poškození ocasu, alergie nebo kožní onemocnění nebo záchvatové onemocnění. Všechny tyto problémy mohou být závažné, mohou se objevit náhle a rychle se vyvíjet, proto je nejlepší se ihned objednat k veterinárnímu lékaři.

Zdroj: dailypaws.com