Ropuchy obrovské v Austrálii kanibalizují mladší pulce

Přidat na Seznam.cz

Vědci objevili u pulců invazní ropuchy obrovské (Rhinella marina) v Austrálii zajímavou vlastnost, která se u jiných žab nevyskytuje. Pojídají totiž mladší jedince.

Kanibalismus u žab

Ropuchy zavlečené na Mauricius a Réunion jsou menší než původní africké populace, píše web ReptilesMagazine. Australští vědci zjistili, že tato vlastnost nebyla pozorována u žádných jiných druhů. Ropuchy kanibalizují své mladší protějšky, což podle vědců zvyšuje jejich šanci na přežití. Tento postup nebyl v Jižní Americe, původním areálu výskytu těchto obojživelníků, prokázán. Vědci ve své studii nastražili do pastí návnady s mladšími pulci v jejich zranitelných stadiích a zjistili, že invazní pulci se do pastí dostávají ochotněji než původní pulci v Jižní Americe, což zvyšuje sklon invazních pulců ke kanibalismu mladších pulců, ale když pulci dosáhnou vyššího stupně dospělosti, kanibalističtí pulci se spíše drží dál.

Kanibalismus jako obranný mechanismus?

Toto chování způsobilo, že se u invazních populací vyvinuly silnější obranné mechanismy, jako je rychlejší předvývoj a zrychlení vývoje, které se u původních populací v Jižní Americe nevyskytují. Vědci tvrdí, že jejich zjištění podrobně popisují význam vnitrodruhového konfliktu při řízení rychlé evoluce a ukazují, že evoluční procesy mohou vytvářet mechanismy, které regulují invazní populace.

Ropuchy obrovské jsou v Austrálii invazním druhem. Byly zde vysazeny v roce 1935 za účelem boje proti třtinovému chrobákovi, ale jejich výsledek byl katastrofální. Tento druh je nyní rozšířen po celém severovýchodě Nového Jižního Walesu a blíží se k hranicím na severozápadě Nového Jižního Walesu.

Zdroj: reptilesmagazine.com