Cushingův syndrom u psů. Jak se projevuje a jaká plemena jím nejvíce trpí?

Přidat na Seznam.cz

Cushingova choroba, známá také jako Cushingův syndrom nebo hyperadrenokorticismus (HAC), je stav, který vytváří nadbytek hormonu kortizolu. Je často diagnostikována u bíglů středního nebo staršího věku, bostonských teriérů, boxerů, jezevčíků, malých kníračů a pudlů, ačkoli hyperadrenokorticismus se může vyskytnout u jakékoliv plemena, říká veterinář Ward na webu Dogster.

Pokud mám u psa podezření na hyperadrenokorticismus, začnu základními testy krve a moči. Pokud má pacient zvýšené jaterní enzymy (zejména velmi vysoké ALP a mírně zvýšené ALT), vysoký cholesterol, glukózu a triglyceridy, nízkou specifickou hmotnost moči, glukózu v moči, bílkoviny nebo známky infekce, je velká pravděpodobnost možného Cushingova syndromu.

Čas na testování

Na výběr je několik testů, z nichž každý má jedinečné klady i zápory. První je poměr kortizolu/kreatininu v moči (UCCR). Tento test vyžaduje, aby majitel psa odebral dva vzorky moči hned, jak problém zaznamená, obvykle dva až tři dny po potenciálně stresující události, jakou je návštěva veterináře anebo jiná událost. UCCR je vhodný screeningový test, kdykoli se pes nemůže snadno dostat na kliniku.

UCCR je velmi citlivý, což znamená, že pokud má pes normální výsledek, je velká šance, že se nejedná o Cushingův syndrom. Bohužel, UCCR není příliš konkrétní, což znamená, že ani pozitivní výsledek nemusí být způsoben Cushingovým syndromem. Většinou jsou vyžadovány další testy k potvrzení. Navzdory těmto omezením je UCCR vynikajícím výchozím bodem pro počáteční testování, zejména u rizikových plemen nebo u těch, která vykazují časné nebo mírné příznaky.

Nejběžnějším a pravděpodobně preferovaným hodnocením Cushingova syndromu u psů je test na potlačení nízké dávky dexamethasonu (LDDS). Primární nevýhodou tohoto testu je, že vyžaduje přítomnost psa po dobu osmi hodin na klinice a se vzorky krve je třeba zacházet a připravovat je opatrně.

Zjednodušeně řečeno je pacientovi podán lék, dexamethason, k potlačení funkce nadledvin. Po jeho podání se hladiny kortizolu v krvi měří po čtyřech a osmi hodinách. Na základě úrovní a stupně elevace se stanoví diagnóza. Asi v 70 až 80 % případů je to jediný potřebný test.

Test odezvy ACTH je další klasický Cushingův test, který zahrnuje podávání hormonu ACTH a měření výsledné přehnané stimulace kortizolu. Toto je zlatý standard testu pro diagnostiku Cushingova syndromu a vyžaduje pouze jednu až dvě hodiny na klinice. Ve srovnání s LDDS je méně citlivý a je obvykle vyhrazen pro speciální situace nebo jako doplněk k LDDS. Někteří veterináři dávají přednost tomu, aby začali testem odpovědi ACTH, zejména u psů, kterým byly předepsány určité léky, jako třeba steroidy.

Léčba Cushingova syndromu

Endogenní ACTH a zobrazování (ultrazvuk, MRI, CT) jsou také vynikající volbou pro diagnostiku nebo ověření Cushingovy choroby u psů, ale jsou složitější a často dražší.

Dávejte pozor na tyto příznaky:

  • zvýšená žízeň a močení
  • zvýšená chuť k jídlu a přírůstek hmotnosti
  • zvětšení břicha
  • slabost
  • letargie
  • lapání po dechu

Mnoho psů s Cushingovým syndromem může mít také:

  • cukrovku
  • chronickou kožní infekci
  • špatný růst chlupů vedoucí k řídnutí nebo vypadávání chlupů, zejména po stranách zad a boků
  • mastnou srst

Dr. Ernie Ward je mezinárodně uznávaný veterinární lékař známý svými inovacemi v obecné praxi malých zvířat, dlouhodobým sledováním medikace, speciálními potřebami starších psů a koček a obezitou domácích mazlíčků. Napsal tři knihy a byl častým hostem mnoha televizních pořadů.

Zdroj: web.archiv.com, s36700.pcdn.co, YouTube