Neuvěřitelné video zachytilo vzácného rosomáka v národním parku

Přidat na Seznam.cz

Většina lidí ví, co je to rosomák. Ale většina lidí rosomáka ve volné přírodě nikdy neuvidí, i kdyby se o to snažili celý život. Bývalý strážce parku nedávno zažil jedinečný zážitek, když viděl rosomáka v Yellowstonském národním parku.

Muž provázel v parku dva hosty, když spatřil rosomáka. Původně si myslel, že tmavé, nízko u země ležící zvíře na cestě před nimi je mladý černý medvěd. Když se však zvíře otočilo a ohlédlo se na skupinu, okamžitě si uvědomil, že narazili na mnohem vzácnější a mnohem nepolapitelnější zvíře: rosomáka.

Průvodce zastavil auto a skupina pozorovala rosomáka asi tři minuty, během nichž muž pořídil několik fotografií a hosté natočili video. Rosomák byl od nich vzdálen asi 200 metrů.

„Podle velikosti předpokládám, že jde o zdravého samce,“ uvedl pro web DailyPaws. „Rosomák byl určitě chvíli zvědavý. Dvakrát vyskočil na sněhový násep přiléhající k našemu jízdnímu pruhu a vrátil se na silnici, aby si nás prohlédl, když naše vozidlo zastavilo a stálo na volnoběh.“

V jednu chvíli rosomák seděl na kraji silnice a pozoroval je se zdviženým nosem, pravděpodobně cítil jejich pach, který se k němu linul. „Mohl být na cestě za potravou, protože stopy naznačují, že sledoval sadu losích stop z hustého lesa dolů.“

Muž řekl, že by rád věřil, že to bylo první blízké setkání rosomáka s lidmi.

Rosomáci, největší členové čeledi lasicovitých, jsou téměř výhradně samotářští a žijí v odlehlých, drsných a vysoko položených biotopech v Severní Americe, Evropě a Asii. Rosomáci také tráví většinu bdělé doby od soumraku do úsvitu putováním na velké vzdálenosti při hledání potravy, přičemž roční areál samců dosahuje přes neuvěřitelných 900 čtverečních kilometrů.

Zdroj: dailypaws.com