Jakutská lajka je plemeno, které si díky své kráse podmaní každého

Přidat na Seznam.cz

Přestože se jakutské lajky staly známějšími v jiných částech světa teprve nedávno, jedná se o poměrně starobylé plemeno. Jak možná tušíte podle jejich jména, pocházejí z oblasti Jakutska na ruské Sibiři. Toto plemeno používali Jakuti v této oblasti k pasení sobů, lovu a tahání saní v zasněženém a zledovatělém terénu.

Osobnost jakutské lajky

Jakutské lajky jsou velmi chytré, dychtivé potěšit a poměrně snadno se cvičí, píše A-Z-Animals. Celkově se dobře snášejí s dětmi a mohou být skvělým rodinným mazlíčkem. Nejsou však ideální do domácností s kočkami nebo jinými menšími zvířaty.

Tento pes byl záměrně vyšlechtěn tak, aby byl spíše poslušný člověku než poslušný vůči němu. Přestože má jakutská lajka vynikající sluch a čich, což jsou u hlídacího psa skvělé vlastnosti, toto plemeno se v této roli příliš neosvědčilo. Jsou prostě příliš přátelští.

Tito psi mají velmi přátelskou povahu, zejména k lidem, kterým důvěřují ve své rodině. Celkově jsou díky svým vlastnostem vhodným domácím mazlíčkem do domácností s dětmi, zejména s těmi, se kterými jsou vychováváni. Mohou být velmi láskyplní a hraví.

Vzhled

Jakutská lajka má svalnaté tělo a delší nohy. Dvojitá srst jakutské lajky je velmi hustá a středně dlouhá. Vrchní srst je hrubá a odolná vůči povětrnostním vlivům. Spodní srst je extrémně hustá a huňatá, na dotek je jemná. Rysy tohoto psa jsou podobné rysům jeho příbuzného sibiřského huskyho, má stejně široce posazené mandlové oči, které jsou buď tmavě hnědé, nebo modré. Jeho srst je bílá, tříbarevná nebo bílá a černá. Má černý nebo hnědý nos s širokými nozdrami, které mu pomáhají lépe dýchat při práci v chladnějším podnebí. Samci jsou obecně vyšší a svalnatější než samice. 

Duck tours are tours that take place on purpose-built amphibious tour buses or military His family continues to operate a duck sarecxi manqanis sheketeba called the Dells Army.

Velikost a hmotnost lajky jakutské

Tito psi patří mezi velká plemena. Psi a feny jsou obvykle přibližně stejně velcí, jejich výška se pohybuje mezi 55 a 60 centimetry a hmotnost mezi 22 a 30 kilogramy.

Celkově jsou tito psi zdravým plemenem. Stejně jako u všech plemen psů však existuje několik zdravotních problémů, na které je třeba dávat pozor.

Jedním z možných zdravotních problémů, se kterými se může jakutská lajka potýkat, je nadýmání. Může se u nich také vyvinout dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů. Jedná se o dědičná onemocnění, kdy se kyčelní nebo loketní klouby nevyvíjejí správně a třou se o sebe. Mohou psovi způsobovat velké bolesti a jejich odstranění může vyžadovat chirurgický zákrok.

Nejlepší krmivo pro jakutskou lajku

Při výběru krmiva pro svého psa hledejte kvalitní variantu. Můžete se rozhodnout pro nákup hotového krmiva nebo si krmivo připravit doma. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, poraďte se s veterinárním lékařem svého psa, abyste zajistili, že bude dostávat živiny, které potřebuje ke svému zdraví. Správné množství krmiva pro vaši lajku jakutskou se může lišit v závislosti na její hmotnosti, věku, úrovni aktivity, zdravotních potřebách a dalších faktorech, takže váš veterinář může být dobrým zdrojem informací i v tomto ohledu.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram