Rodinka čtyř losů dokonale napodobuje zvuk Chewbaccy ze série Star Wars

Přidat na Seznam.cz

Chcete slyšet losa, jak napodobuje Chewbaccu? V tomto fascinujícím videu natočeném v noci vidíme skupinu losů v kanadském Novém Brunšviku, jak olizují solný blok.

Večerní dobrota

To, proč losi takto vokalizují, má na svědomí solný liz, píše A-Z-Animals. Jak sám majitel uvádí, původně si myslel, že se jedná o zvuky, kterými se losi dorozumívají při námluvách.

V případě této rodiny se nejedná o námluvy, nýbrž volání k dobrotě v podobě již zmiňovaného lizu. Jedná se o typ jakéhosi solného bloku, který zvířata obzvláště milují, jelikož obsahuje řadu minerálů, jako jsou sodík, vápník, fosfor a železo. Tyto lizy hrají důležitou roli při udržování zdraví zvířat z čeledi jelenovitých, ale jsou důležité i pro další zvířata včetně skotu, horských koz a dokonce i slonů.  Pomáhají podporovat růst a vývoj kostí a svalů.

Pokud si chcete tuto jedinečnou řeč vychutnat, zvyšte si hlasitost na maximum nebo si nasaďte sluchátka.

Život losa

V Kanadě žijí různé poddruhy losů. Žijí v tolika oblastech země, že jsou symbolem Kanady. Objevují se také na znaku provincie Ontario. Losi žijí také v Newfoundlandu, na poloostrově Québec-Labrador, v Novém Skotsku, Britské Kolumbii, v blízkosti Severního ledového oceánu a v Novém Brunšviku.

Co tedy losi dělají, když se zrovna necpou do solných lizů? Rádi si pochutnávají i na větvičkách břízy, vrby, dřínu a lísky. V létě se však živí listy stromů a vodními rostlinami.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube