Soví mládě poprvé uslyší hrom. Až uvidíte jeho reakci, budete jej chtít obejmout

Přidat na Seznam.cz

Strachem z bouřky trpí především děti a zvířata. Divoká zvěř ale musí svou prvotní hrůzu z hromů a blesků rychle překonat, aby byla schopna v přírodě existovat. Podívejte se na video, ve kterém mládě sovy pálené překvapí první bouřka jeho života.

Britský umělec Robert E. Fuller sledoval chování rodinky sov pálených kamerou ukrytou v hnízdě. Podařilo se mu tak zachytit, jak soví mládě, které ve věku 2,5 měsíce stále ještě poznávalo svět kolem sebe, reagovalo na dunivý zvuk hromu v první bouřce svého života.

Hrom je akustický třesk doprovázející elektrostatický výboj blesku. Elektřina ve výbojovém kanále rozehřívá a ionizuje okolní vzduch, který se prudce rozpíná a vyvolává rázovou vlnu. Zvuk se šíří v atmosféře, odráží se od překážek a k našemu uchu dorazí se zpožděním, což prodlužuje jeho akustický efekt.

Než byl tento jev vědecky popsán, spojovalo si lidstvo hrom s nadpřirozenými bytostmi. Řecký Zeus, římský Jupiter, severský Thór, slovanský Perun nebo americký hromový pták, ti všichni byli považováni za mocná božstva vládnoucí nad bouřkou, hromem a bleskem. Řádění domnělých hromovládců vyvolávalo v lidech strach.

Hrom polekal i malou sovičku na videu. Až to uvidíte, budete ji chtít obejmout.

Sovy mají výborný sluch, který jim pomáhá orientovat se v prostoru při nočním lovu. V peří po stranách hlavy mají skryté dva velké ušní otvory, každý trochu jinak vysoko. Díky tomu slyší každé šustnutí myši nebo hraboše v podrostu na vzdálenost 10 kilometrů.

Zdroj: A-Z Animals, The Dodo