Z vajíčka motýlem za 4 minuty. Životní cyklus monarchy stěhovavého v okouzlujícím videu

Přidat na Seznam.cz

Vajíčko, housenka, kukla, motýl. Vývojová stádia motýla známe všichni už od školky. Ale kdo z nás viděl, jak vajíčko pukne, jak se housenka svléká nebo jak motýl poprvé roztáhne křídla? Díky tomuto videu shlédnete fascinující životní cyklus motýla monarchy stěhovavého za méně než 4 minuty.

Motýla monarchu stěhovavého bezpečně poznáte podle oranžových křídel s černou kresbou. Své jméno prý dost možná dostal podle Viléma III. Oranžského, manžela anglické královny Marie II. Stuartovny.

Motýl cestovatel

Monarchové žijí od jižní Kanady přes celé Spojené státy americké až po střední Ameriku. Tito motýli jsou velkými cestovateli a stejně jako stěhovaví ptáci podnikají každý rok pouť do teplých krajin. Před příchodem zimy se obrovská hejna motýlů vydávají ze severu na jih, aby zde v příznivějších podmínkách přezimovala. Cesta je to dlouhá a plná nástrah, ne všichni doletí do cíle.

Útočištěm je jim Biosférická rezervace monarchy stěhovavého, chráněné území v centrálním Mexiku o rozloze přes 56 tisíc hektarů. Mohou také přezimovat v Kalifornii nebo na Floridě. Na těchto stanovištích mají i v zimě dostatek slunce, aby si udrželi tělesnou teplotu potřebnou k létání. Kromě toho zde mají přístup k vodě, vhodnou vegetaci k hřadování a téměř žádné predátory.

Životní cyklus motýla

Samičky na jaře a v létě nakladou až 500 vajíček, pěkně samostatně jedno po druhém, nejčastěji na spodní stranu mladých listů klejichy. Za 3 až 8 dní se z nich vylíhnou housenky. Ty prochází pěti vývojovými stádii a na konci každého z nich se svlékají. Housenky jsou zpočátku maličké a téměř průsvitné, postupně ale rostou, objeví se u nich tykadla a jejich tělo se vybarví typickými pruhy.

Vykrmené housenky si najdou klidné místo, kde se mohou zakuklit a nerušeně pokračovat ve vývoji. Kukla je nejprve neprůhledná, světle zelená se zlatými tečkami a zlatočerným lemováním. Během 8 až 15 dní uvnitř dozraje dospělý motýl. Den před vylíhnutím kukla zmodrá a zprůsvitní. Když zbývá 12 hodin do vylíhnutí, kukla zprůhlední a odhalí černooranžového motýla uvnitř.

Když kukla pukne, vysouká se z ní motýl, který nejprve nějakou chvíli visí hlavou dolů, dokud se mu neroztáhnou, nevyschnou a neztvrdnou křídla. Teprve pak se rozletí do světa.

Na jaře trvá monarchovi vývoj od vajíčka po motýla až sedm týdnů. V teplých letních měsících stihne celou metamorfózou projít za pouhých 25 dní. My se teď na tenhle zázrak můžeme podívat za méně než 4 minuty:

Zdroj: The Dodo, Instagram