Želvy jedí klíšťata z nosorožce

Přidat na Seznam.cz

Nosorožec bílý je dnes téměř ohrožený tvor. V současné době se předpokládá, že jejich populace přesahuje 18 000 jedinců, i když stále potřebují ochranu před lovci, kteří si cení jejich rohů. Pytláci a nelegální obchod s částmi těl nosorožců jsou pro tento druh stále hrozbou.

Nosorožci bílí nejsou bílí

Na níže uvedeném záběru dvou želv, které hodují na klíšťatech z kůže bílého nosorožce, máme možnost sledovat akci zblízka, uvádí AZAnimals. Co nám to tedy říká o bílých nosorožcích, želvách a klíšťatech? Nosorožci jsou druhým největším savcem na světě, takže je zvláštní vidět, jak je obtěžuje zvíře malé, jako klíště, a zachraňuje je pár malých želv! Přesto to dokonale demonstruje složité vztahy mezi jednotlivými druhy. Také můžeme díky těmto záběrům vyvrátit častou mýlku o tom, že nosorožci bílí mají světlé zbarvení kůže. Ve skutečnosti jsou i oni normálně šedí. Tito obři se vyskytují v subsaharské Africe a rádi žijí na savanách, pastvinách a v křovinách. Právě proto může i je někdy potrápit přisáté klíště, které jen využije příležitost k nalezení nového zdroje potravy.

Želvy jako odstraňovači klíšťat

Nosorožci zase poskytují želvám hojné množství hmyzu, na kterém mohou hodovat. Mnohé želvy jsou všežravci, takže se živí jak rostlinným, tak živočišným materiálem. Lidé, kteří chovají želvy jako domácí mazlíčky, je mohou krmit speciálními želvími granulemi, ale pochutnají si i na vařeném kuřecím a hovězím mase. Mají rády i živou kořist, například cvrčky. Pokud jde o rostliny, rády si pochutnávají na listové zelenině a pampeliškách. Majitelé by se však měli vyhnout špenátu a pažitce, protože obsahují velké množství šťavelanů, které želvám neprospívají. Želvy si však pochutnávají na ovoci, jako jsou jablka a banány. A jak jste mohli vidět na videu výše, nepohrdnou ani klíštětem. Z toho důvodu může být želva nejlepším přítelem každého nosorožce.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube