Šváb americký, navzdory svému názvu ve skutečnosti pochází z Afriky a Středního východu

Přidat na Seznam.cz

Šváb americký, je noční škůdce, který pochází z Afriky a Blízkého východu. Předpokládá se, že tito švábi se do Ameriky poprvé dostali na palubách lodí obchodujících s otroky v Atlantiku někdy kolem roku 1625. Jsou největším druhem švábů, žijí nejdéle a v případě potřeby mohou létat na krátké vzdálenosti.

Američtí švábi mají červenohnědou barvu. Jedná se o největší druh mezi běžnými šváby s průměrnou délkou 4 cm. Nejsou však tak velcí jako největší létající šváb, který byl kdy na světě nalezen. Tím je Megaloblatta longipennis nalezený v Peru, Ekvádoru a Panamě, přičemž jeden létající exemplář měřil na délku 9,6 cm s rozpětím křídel 20 cm.

Jejich tělo má tři části: hlavu, hrudník a břicho. Celkově je tělo ploché a široké, oválného tvaru. Mají také dlouhá tykadla a dva páry křídel, což jsou jedny z jejich nejdůležitějších znaků. Přední křídla jsou silnější a kožovitá, zatímco zadní křídla jsou jemná a tenká. Šváb americký se obvykle pohybuje po zemi, vyplašený šváb tohoto druhu je schopen létat na krátké vzdálenosti.

Protože jsou tito švábi noční tvorové, rozsvícení jasného světla je vyplaší k prudkému pohybu vysokou rychlostí. Když vnímají hrozbu, například vstup člověka do místnosti, rozprchnou se pryč. Citlivost na vibrace je nutí utíkat před bouchnutím dveří, klapáním, dupáním nohou a jinými náhlými zvuky a pohyby.

Dávají přednost teplému a vlhkému prostředí. Jejich životní cyklus zahrnuje tři stádia: vajíčka, nymfy a dospělce. Doba březosti vajíček je šest až osm týdnů. Jako všežraví mrchožrouti se tito švábi živí téměř jakoukoli organickou hmotou. Dávají přednost masu, škrobům a sladkostem. Jsou však známí tím, že konzumují téměř cokoli organického, včetně rozkládajících se látek, knih a vlasů.

Americký šváb se dnes vyskytuje ve Španělsku, Portugalsku, na Kanárských ostrovech a v celé Severní Americe. Spolu s dalšími druhy švábů v určitých oblastech může šváb americký tvořit až 24 % živočišné biomasy.

4 neuvěřitelná fakta o švábech amerických!

  • Dokážou uběhnout 5,4 km za hodinu, což odpovídá rychlosti člověka 338 km za hodinu.
  • Každé oko má více než 3 500 jednotlivých čoček.
  • Když rozsvítíte světlo, švábi se rozprchnou, protože jejich oči jsou na světlo mnohem citlivější než lidské.
  • Ve druhém životním cyklu mezi vajíčky a dospělci mohou nymfy obnovit ztracené nohy.

Zdroj: a-z-animals.com