Carnotaurus: „Masožravý býk“, který patřil mezi nejrychlejší dinosaury vůbec

Přidat na Seznam.cz

Představa T-rexe je možná děsivá, ovšem představte si predátora, který měl navíc dva „býčí“ rohy, a byl velmi rychlý. Takový byl Carnotaurus, predátor z dob svrchní křídy.

Masožravý býk

Carnotaurus, v překladu „masožravý býk“, byl predátor z dob svrchní křídy, žil tedy asi před 70 miliony lety. Navzdory tomu, že v mnohém připomíná slavného T-rexe, není s ním nijak příbuzný, jak potvrzují studie. Ovšem i přesto se jednalo o silného, ale také krásného predátora, který byl charakteristický především tím, že měl dva „býčí“ rohy.

Býčí rohy

Dnešním býkům slouží rohy především pro obranu, případně se tak předvádí před samicemi. Podobné to mohlo být i u dinosaurů, ovšem vědci pravý význam rohů neznají. Nejpravděpodobnější teorie říká, že rohy sloužily k předvádění se, případně jako zbraň v soubojích o samici. S největší pravděpodobností ale nebyly užitečné při lovu.

Rychlý ale slabý

Carnotaurus byl, podle expertů, velmi rychlý. To mu umožňoval sval, který spojoval kyčelní oblast s ocasem. Zadní nohy tedy byly silné, ty přední byly ale naopak tak krátké, že je tento dinosaurus jen ztěží mohl k něčemu využít.

Co je ale zajímavější, je lebka tohoto zvířete. V poměru k tělu, ale i oproti jiným predátorům, měl Carnotaurus velmi krátkou lebku, která sice byla mohutná a se silnými žvýkacími svaly, spodní čelist ale byla slabá, a jeho zuby poměrně malé. Mnozí paleontologové se proto domnívají, že tento dinosaurus lovil mláďata nebo se živil mršinami.

zdroj: jacksofscience, owlcation, plusrozhlas, darwinsdoor, paleonerdish