Kašel u psa. Jaké jsou důvody proč pes často kašle?

Přidat na Seznam.cz

Kašle váš pes a kýchá? Nebo se možná při cvičení dusí? Takové příznaky mohou naznačovat menší problém nebo vážnou nemoc!

Pes kašle z různých důvodů – stejně jako člověk. Některé stavy, které způsobují, že pes kašle, nevyžadují léčbu. Ostatní mohou vážně ohrozit zdraví vašeho mazlíčka a dokonce i život! Co může způsobit kašel u domácího mazlíčka a kdy bychom se tím měli obávat?

Proč pes kašle?
Mírný kašel u psa může být příznakem sezónní alergie, mírného podráždění krku z cigaretového kouře nebo suchého vzduchu v našem domě. Jednorázový kašel je také často doprovázen podrážděním krku kusem jídla. Pokud náš miláček občas kašle, nemusíme si s tím dělat starosti. Opakovaný nebo silný kašel psa však může být příznakem vážného onemocnění nebo stavu, který bude vyžadovat okamžitou návštěvu veterináře. Zde je 5 nebezpečných situací, které mohou u psů způsobit silný a trvalý kašel!

Psincový kašel
Trvalý, přetrvávající kašel může být příznakem psincového kašle – nebezpečný zánět horních cest dýchacích. Toto vysoce nakažlivé onemocnění je způsobeno bakteriemi nebo viry a je extrémně nakažlivé. Zánět průdušnice a průdušek bude mít za následek dunivý, prudký kašel, u kterého může pes dokonce zvracet. Nemocný pes může také ztratit chuť k jídlu, být letargický a mít vysokou horečku. U silných psů v dobrém stavu není psincový kašel život ohrožující a je snadno léčitelný. U štěňat a psů se sníženou imunitou může být mnohem závažnější a může se vyvinout v zápal plic. Psincový kašel je jednou z nemocí, proti kterým by měli být psi očkováni, když jsou mladí. Imunita vakcín bohužel nepřetrvává po celý život domácího mazlíčka, proto stojí za to pravidelné očkování dospělých psů proti infekčním chorobám.

Cizí těleso v krku
Násilný kašel nebo dušení spojené s častým polykáním slin může být způsobeno cizím tělesem ucpaným v krku nebo průdušnici vašeho psa. Může to být kousek suchého jídla, kousek kousnutí psem, kosti, hračky. Pokud pes není schopen vykašlat to, co mu uvízlo v krku, nebo, ještě hůře, se dusí, musí ho co nejdříve odvést k veterináři.

Průdušnice
Častý jediný kašel může naznačovat problém s ochabující průdušnicí. Je to běžný stav psů malých plemen a obvykle je spojen s rychlou únavou s námahou, dušením při pití vody a jídla. Tracheální kolaps u psů může být vrozený nebo získaný a postupně je stále více a více znepokojující. Tento stav lze zmírnit použitím vhodných léků a doplňků. V extrémních případech může být nutný chirurgický zákrok.

Srdeční choroby
Kašel u psa může být také příznakem srdečního onemocnění, jako je kardiomyopatie. Srdeční onemocnění mohou zahrnovat také nechutenství, únavu, abnormální srdeční rytmus, mdloby a problémy s dýcháním. U některých psů bude kašel jedním ze znaků další progrese onemocnění. Pes trpící srdečními chorobami nejčastěji kašle během intenzivního cvičení nebo těsně po něm, při změně polohy vleže nebo těsně po probuzení. Léčba srdečních chorob u psů bude záviset na řadě faktorů, včetně jejich závažnosti a zdraví a věku zvířete.

Retrográdní kašel
Retrográdní kašel je problém, který nejčastěji postihuje malé a brachycefalické psy. Na rozdíl od svého názvu nemá s kašlem mnoho společného, ​​i když zvuk vydávaný psy může být spojen s dušením. Miláček trpící tímto stavem dostane křeč hrtanu a měkkého patra, což brání psům v normální vdechování. Vzduch je nasáván nosem s hlasitým pískáním a bubláním, doprovázeným silným protahováním hlavy dopředu. Astmatický záchvat může být vyvolán vzrušením, trhnutí m krku nebo náhlou změnou teploty okolí. Příležitostný retrográdní kašel, který netrvá déle než několik sekund, by nás neměl znepokojovat. Pokud se však tyto situace stanou delšími nebo častějšími, stojí za to vzít svého psa k veterináři.