Lékař v divočině léčí zvířata a tvrdě bojuje proti pytlákům

Přidat na Seznam.cz

Je ortopedem a zástupcem ředitele okresní lidové nemocnice v čínské provincii Shanxi. Je také předsedou Společnosti pro ochranu životního prostředí a většinu peněz, které vydělá na léčení lidí, věnuje na záchranu divokých zvířat. Ta umí léčit pouhým dotykem.

Rezervace Heshun se nachází v pohoří Taihang a její lesnatost dosahuje téměř 30 %, což je mnohem více než 23 % celostátního průměru. Je také domovem velkého množství divokých zvířat včetně levhartů, srnců, divokých prasat a lišek. Lékař jménem Yang je všechny střeží již více než dvě desetiletí.

V současné době má lékař obavy o sovu puštíka, kterou před rokem zachránil, ale od té doby ji neviděl. Když mu sovu přinesli z okresního lesního úřadu, přišla o jedno oko a druhé si vážně poranila, když vletěla do vedení vysokého napětí.

Yang požádal kolegu, očního lékaře v nemocnici, aby provedl operaci oka. Po dvou měsících se zraněné oko pod odbornou péčí zahojilo. Brzy byl pták natolik zdravý, že mohl být vypuštěn do volné přírody. Neznalost osudu ptáka však od té doby Yangovi působí starosti.

Yang a jeho kolegové v nemocnici za posledních dvacet let ošetřili 300 až 400 zraněných nebo nemocných divokých zvířat. Třetina z ošetřených zvířat se uzdravila a byla vypuštěna do volné přírody, třetina byla poslána do zoo, protože se u nich vyvinuly různé typy „postižení“, a zbytek uhynul.

Yang také zachraňuje divoká zvířata před pytláky a místními farmáři. Jednou koupili ovci, aby mlékem krmila dvě novorozená srnčata, která místní farmář postřelil a chtěl si je nechat jako domácí mazlíčky. Po pěti měsících intenzivní péče byla obě srnčata odstavena od mléka ovce. Později dobrovolníci vycvičili srnčata k adaptaci na přirozené prostředí a poté, co se ujistili, že budou schopna přežít sama, je vypustili do volné přírody.

Yang musí nejen hledat způsoby, jak zabránit pytlákům, kteří používají nové metody, dokonce i pokročilé technologie, k zabíjení nebo chytání divokých zvířat, ale má také obavy z hrozby, kterou pro divokou zvěř představuje elektrická síť. Proto už dva roky vede svůj tým, který hlídkuje v horách v noci a o prázdninách. V lesích a na venkově také instaloval více než 100 tabulí s hesly proti pytláctví.

Zdroj: Chinadaily