Želvy jsou kamarádi na celý život. Podívejte se na další důvody, proč jsou želvy skvělým domácím mazlíčkem

Přidat na Seznam.cz

Želvy jsou jedním z nejstarších druhů plazů na planetě. Jejich tvrdý krunýř a pomalu se pohybující manýry z nich dělají jedinečné mazlíčky. Jsou to odolná stvoření a péče o ně může být zábava. Mohou se zdát jako nenároční, ale většina druhů želv může žít desítky let, což z nich činí závazek, ale také kamaráda na celý život.

Želvy nejsou náročné, ani s krmením nebudete mít problém

Většina druhů vodních želv je všežravá a bude jíst čerstvé zelené listy, stejně jako krmné ryby a červy. Podle webu She Knows jsou většinou býložravé a jedí zejména zmiňovanou čerstvou zeleninu, trávu, seno, ovoce a granulovanou želví stravu. Většina plazů také těží z vápníkového a vitamínového prášku, kterým jim několikrát týdně posypte potravu.

Pokud jde o to, jak prostor pro želu zařídit, máte spoustu možností. Želvy se relativně snadno budou udržovat buď ve venkovních kotcích nebo rybnících nebo doma. Pokud je želva venku, má o zdroj světla postaráno. Máte-li ji doma, musíte zařídit náhradu, tedy UV žárovku i zdroj tepla. Pak už jen potřebujete dostatečný prostor – vodní i suchozemské želvy potřebují dostatek místa, ať už na plavání, nebo k procházkám.

Želvy jsou sice pomalé, ale hrají si rády

Některé druhy jsou velmi aktivní a rádi si hrají. Zejména vodní želvy, jako jsou želvy ozdobné, bývají velmi aktivní a milují zábavu. Pokud to jejich uspořádání nádrže dovolí, budou jen tak pro zábavu sjíždět klády nebo skákat z kamenů do vody. Z tohoto důvodu, pokud chováte vodní želvu, nezapomeňte naplnit její nádrž šplhatelnou, posuvnou a interaktivní výzdobou, která ji povzbudí ke hře a aktivitě. Rozhodně se s nimi tedy nebudete nudit.

Když nemáte čas, želvě to nevadí

I když mohou být velmi přátelské, nevyžadují neustálou interakci. To, kolik interakce želva snese, bude záviset především na jejím druhu a také na jejím individuálním temperamentu a osobnosti. Mohou rádi vidět lidi a dokonce se naučit poznávat své chovatele, ale nevyžadují lidskou interakci nebo neustálou pozornost jako pes, píše Web MD. Na druhou stranu to ale neznamená, že želva nepotřebuje vaši péči. Vždy je nutné zajistit svému mazlíčkovi čistý prostor, dostatek jídla a čerstvou vodu.

Člen rodiny na dlouhá desetiletí

Želvy, jak je známo, žijí opravdu dlouho. Díky tomu se některé druhy mohou stát součástí vaší rodiny i na celá desetiletí, píše web Pet Sitters. Některé želvy za tu dobu můžete naučit i přijít na zavolání, nebo jim dopřát volnost tím, že je necháte chodit po domě. Mnoho běžných druhů vhodných pro domácí mazlíčky může žít až 20 let, pokud je o ně správně postaráno a pokud jde o exotické druhy, jako jsou sloní želvy, můžete si být téměř jistí, že vás přežije.

zdroj: She Knows, Web MD, Pet Sitters