Znáte další nejdéle žijící plemena psů?

Přidat na Seznam.cz

Psi nám přinášejí do života radost, ale je tu jedna srdcervoucí věc. Nežijí tak dlouho jako my. Délka života psů se velmi liší, od pouhých pěti let až po 18 let. Je to dáno mnoha faktory, ale tím nejdůležitějším je velikost. Výzkumy ukázaly, že velcí psi mají obecně kratší život než malí psi, protože rychleji stárnou.

Není překvapením, že většina nejdéle žijících plemen psů jsou menší psovité šelmy, uvádí web TreeHugger. A o jaká nejdéle žijící plemena se jedná?

Čivava

Čivavy jsou inteligentní a ostražití psi, kteří se dobře snášejí s dětmi. Jedná se o mimořádně malé plemeno, které se nejlépe uplatní jako převážně domácí mazlíček.
Navíc nepotřebují mnoho pohybu, ale mohou snadno ztloustnout, pokud jsou krmeny příliš velkým množstvím krmiva nebo dostávají příliš mnoho pamlsků. Proto nezapomeňte pečlivě hlídat velikost porcí. Průměrná délka života čivav se pohybuje mezi 14 a 16 lety.

Toy pudl

Jako nejmenší odrůda pudla má toy pudl stejný vzhled a povahu jako jeho větší příbuzní, ale v rozhodně drobnějším balení. Moc nelínají, ale vyžadují pravidelnou péči.
Toy pudlové jsou inteligentní, atletičtí a energičtí, což dává smysl vzhledem k tomu, že pudlové byli původně vyšlechtěni jako lovečtí psi. Jsou náchylnější k ortopedickým problémům než jejich větší protějšek, ale většina z nich se dožívá dlouhého a zdravého života. Ve skutečnosti je toy jedno z plemen, které se dožívá úctyhodného věku.

Pomeranian

Pomeranian patří do skupiny psů neoficiálně známé jako skupina špiců, kteří pocházejí z Islandu a Laponska. Toto inteligentní plemeno má huňatou srst, která potřebuje hodně kartáčování. Vyskytuje se v duhových barvách, ale nejoblíbenějšími odstíny jsou oranžová a červená.
Pomové jsou známí jako extroverti s velkou osobností. Při běžné péči, správné stravě a vhodném pohybu mohou žít dlouhý život bez očekávaných větších zdravotních problémů. Odhadovaná délka života pomeranianů je 12 až 16 let.

Australský honácký pes

Australští dobytkáři jsou energičtí pracovní psi, kteří jsou vysoce inteligentní a nejšťastnější, když mají práci. Aby se australský dobytkář nenudil, měl by být zaměstnán a vystaven výzvám. Mezi dobré možnosti aktivit patří pasení, běhání a účast na psích sportech, jako jsou například agility.
Výrazná srst australského dobytkářského psa má modré nebo červené skvrnité zbarvení, které pochází z dob křížení s dalmatinem. Co se týká speciální péče, jedinou skutečnou potřebou tohoto psa je pravidelná kontrola jeho odstávajících uší, zda se v nich nenahromadil vosk. Od roku 2021 drží australský honácký pes Guinnessův rekord jako nejstarší pes vůbec. Bluey se dožil 29 let a pěti měsíců.

Jezevčík

Jezevčíci jsou temperamentní, hraví psi, kteří mají tři možné druhy srsti. Hladkosrstou, drátosrstou a dlouhosrstou. Navzdory tomu, že se vám může zdát, že jsou malého vzrůstu, byli tito psi vyšlechtěni před 600 lety v Německu k lovu jezevců.
Jezevčíci mohou být tvrdohlaví, ale obvykle je s nimi velká zábava. Jejich protáhlý hřbet je sice ikonický, ale přináší větší riziko poranění ploténky. Je obzvláště důležité udržovat tyto psy v kondici a zdravé váze, aby dokázali udržet svou mimořádně dlouhou páteř. Jezevčíci se nejednou stali držiteli Guinnessova rekordu pro nejstaršího psa. Jedním z nich byl dvacetiletý pes jménem Chanel.

Zdroj: treehugger.com