Znáte řeč svého ptačího mazlíčka? Tohle jsou známky toho, zda je šťastný nebo naopak

Přidat na Seznam.cz

Někdy je náladu domácího ptáka těžké vyčíst. Šťastný nebo smutný, náladový nebo naštvaný, chování ptáků můžete rozluštit pozorováním řeči jejich těla. Tyto znaky mohou být zjevné nebo nenápadné a vždy vám mohou říct něco víc o přáních a potřebách vašeho ptáka.

Všichni ptáci komunikují prostřednictvím různých typů řečí, ale některé projevy chování lze u většiny domácích ptáků vypozorovat pouhým pozorováním hlasových projevů, křídel, ocasu, zobáku a očí vašeho ptáka, uvádí web Cuteness.

Klíčové jsou oči

V případě řeči ptáků jsou klíčové oči. Na rozdíl od lidí může pták ovládat své duhovky. Zvětšováním a zmenšováním duhovek může pták dát najevo svůj zájem o něco, když se zlobí, bojí nebo má bojovou náladu.

Radostná znamení

Slyšeli jste někdy svého ptáka zpívat, mluvit nebo pískat? To jsou známky šťastného, zdravého a spokojeného jedince. Samozřejmě se najdou i tací ptáci, kteří milují publikum a zpívají jako šílení, když jsou poblíž lidé, na rozdíl od tichých ptáků, kteří zpívají jen pro vás. Bez ohledu na to, jaký druh ptáka máte, pokud uslyšíte píseň, pískání nebo nějaká slova, budete vědět, že je šťastný.

Co je to ptačí štěbetání?

Ať už tiché nebo hlasité, ptačí štěbetání může být známkou toho, že je váš mazlík spokojený. Žvatlání však může být jen tím, že se váš pták učí mluvit. Někdy hlasitě žvatlá, aby upoutal vaši pozornost. Divocí ptáci štěbetají večer před spaním, aby se spojili s ostatními členy svého hejna.

Mručení, vrčení a cvakání

Papouščí vrnění se podobá spíše jemnému vrnění, nikoliv kočičímu předení. Tato vokalizace může být buď projevem spokojenosti, nebo rozmrzelosti. Chcete-li vyčíst, co pták říká, je nejlepší zohlednit prostředí a řeč těla. Skutečné vrčení, které není slyšet u všech domácích ptáků, je známkou agrese. Pokud váš pták vrčí, prozkoumejte jeho prostředí a odstraňte vše, co se mu nelíbí.

Na druhém konci spektra je cvakání jazykem. Když pták cvaká jazykem o zobák, možná vás žádá, abyste ho zvedli a pohladili.

Mávání křídly, třepetání a klesání křídel

Křídla ptáků nejsou vždy určena k letu, ale slouží také ke komunikaci. Létání na místě nebo mávání křídly slouží jako cvičení, k upoutání vaší pozornosti nebo jen k projevení štěstí. Někdy pták zvedne křídla, aby se ochladil nebo protáhl. Mávání křídly může znamenat různé věci, od hněvu po bolest, ale může to být také to, že si jen načechrává peří, aby mu leželo tak, jak má. Pokud je mávání křídly doprovázeno kýváním hlavy, váš pták často chce potravu!

Klidný pták

Neexistuje nic takového jako tichý pták! Někteří ptáci jsou tišší než jiní, ale obvykle platí, že čím je jedinec větší, tím je hlučnější. Hlučnost je pro ptáka instinktivní, takže neočekávejte vždy naprostý klid. Hluk je způsob, jakým zvířata komunikují, brání se a vytvářejí si vazby.

Pozorujte svého mazlíčka

Pozorujte a studujte svého ptačího kamaráda, naučte se jeho vzorce a to, co se vám snaží sdělit. Někdy tak můžete i vycítit příznaky nějaké nemoci. Pokud však odhalíte nějaké neobvyklé chování, které se u vašeho ptáka běžně neprojevuje, vezměte ho k veterináři.

Zdroj: cuteness.com