Kouše vás váš pes? Dost možná se jen nudí

Přidat na Seznam.cz

Chystáte se odejít z domu do práce nebo na mléko a váš pes vás na protest kousne do nohavice. Když se zastavíte, abyste ho pohladili, pokračuje v okusování vašeho oblečení nebo se může přesunout na vaši ruku. Proč to ale dělá?

Proč vám pes okusuje oblečení?

Psí čich je fenomenální, ale jejich chuťové buňky nejsou zdaleka tak vyspělé jako naše. Vaše oblečení vydává vlastní vůni, absorbuje pachy z okolí a parfémy, pleťové vody a prací prostředky, připomíná A-Z-Animals.
Každá z nich vypráví svůj vlastní příběh a pomáhá vašemu psovi vytvořit si podrobný mentální obraz, protože je v nozdrách psa tisíckrát zvětšena. Pokud jste celí zpocení, může vašeho psa přitahovat vaše slaná kůže, což vám může připadat nechutné.
Slanost může ochutnat olizováním a okusováním vaší kůže. A i když jste zcela čistí, může se vašemu psovi zalíbit vaše sprchové mytí nebo jiné přípravky.

Váš pes se nudí a chce zábavu

Nuda je dalším charakteristickým faktorem okusování. Většina psů má ráda duševní cvičení a některá plemena jsou výjimečně intelektuální jedinci. Tito geniální psi, jako jsou border kolie nebo němečtí ovčáci, vyžadují dostatečné duševní nasazení, aby se nenudili a necítili se frustrovaní.
To může mít za následek změny chování, jako je okusování předmětů v domácnosti, nadměrné štěkání a okusování. Obě výše uvedená vysvětlení spolu v jistém smyslu souvisejí, protože váš pes chce vaši pozornost tím, že vás kouše a okusuje z nudy.
Bez ohledu na plemeno musíte vždy zajistit, aby měl dostatek duševní a fyzické stimulace. Udělejte si čas na to, abyste je brali na procházky do psího parku a na kurzy výcviku a agility. Přihlaste je na akce zahrnující stopování, pasení nebo překážkové dráhy. Kupte jim interaktivní puzzle hračky a choďte s nimi na výlety do kopců.

Obrovské nadšení

Když jsou naši psí kamarádi nadšení, chovají se různě. Natěšení můžou být při zmínce o procházce nebo při pohledu na vodítko. Psi dokážou být hraví, i když na to nemáme náladu.
Psi nemají přes den co dělat, což je jeden z hlavních důvodů, proč tolik spí. Musí si však najít způsob, jak svou energii vybít. Když ji dostanou, nedokážou ovládnout své nadšení! Váš pes vás může okusovat nebo štípat, aby vás vyburcoval k akci, pokud nejevíte známky účasti na zábavě.

Jak psa zklidnit

Přestože je na tom všem rozkošného, musíte zachovat zdrženlivost, aby se vám věci nevymkly z rukou. Přílišná horlivost však může vést k příliš nadšenému okusování, které může být nepříjemné.
Nejlepší metodou, jak psa uklidnit, je naučit ho poslouchat. Je dobré prosadit svou autoritu v této záležitosti, i když jim nechcete kazit radost. Veškeré nadšení a elán pak můžete nasměrovat na jakoukoli denní aktivitu, kterou máte pro svého psa připravenou. Fantastickou strategií, jak získat kontrolu, je naučit psa jednoduchým, autoritativním povelovým slovům.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube