Pták s modrýma nohama: Terej Modronohý

Přidat na Seznam.cz

Mnoho lidí si myslí, že modrá barva se, především u zvířat, v přírodě přirozeně nevyskytuje. Terej modronohý má zjevně jiný názor!

Terej modronohý je přes půl metru vysoký pták, který váží zhruba dva kilogramy. Žije především na území Ameriky, konkrétně pak u skalnatých pobřeží, kde loví ryby. Nejzajímavější jsou jejich modré nohy, které například při námluvách ukazují samci samicím, a ten samec, který má nohy tmavší, se stane partnerem samice. Takový pár je pak monogamní, hnízdí na zemi, a kromě nohou mají také modrá, případně zelená vejce.

Námluvy

Podobně jako i jiní ptáci, i terej při námluvách tančí. Konkrétně roztahuje svá hnědá křídla, vztyčuje ocas, zvedá hlavu a samozřejmě ukazuje své neobvykle zbarvené nohy. Jak jsme již zmínili, ti samci, kteří mají nohy tmavší, obvykle vítězí. Proč tomu tak je, si zatím nejsou vědci jistí.

Lov

Jako mnoho jiných, dravých, ptáků, i terejové loví střemhlav. Díky skvělému zraku jsou schopni zahlédnout rybu i pod hladinou. Když se rozhodnou ji ulovit, letí rychlostí až 100km/h a jsou schopni se potopit až 25 metrů do hloubky!

zdroj: nationalgeographic, iucnredlist, animaldiversity, stoplusjednicka