Má mazlíček artritidu? Jedním z projevů může být i nechutenství

Přidat na Seznam.cz

Domácí mazlíčci nemládnou, a tak se dá čekat, že je začnou jednoho dne trápit zdravotní problémy. K relativně běžným patří například artritida, která narušuje normální funkci kloubů. Mezi její příznaky může překvapivě patřit i nechutenství.

Možná to není jen stáří nebo lenost. Může jít o artritidu – bolestivé onemocnění kloubů, které umí znepříjemnit život i těm největším mazlíčkům. A právě nechutenství je jedním z méně nápadných, ale důležitých signálů, že se v těle vašeho zvířete něco děje.

Ležící starší německý ovčák.
Ležící starší německý ovčák. Zdroj: shutterstock.com

Když mazlíček ztrácí chuť k jídlu

Nechutenství u psa nebo kočky má spoustu možných příčin – od problémů se zuby až po stres. Ale pokud ho doprovází i další projevy, jako je neochota vstávat, pomalá chůze nebo vyhýbání se schodům, může jít o kloubní potíže. Když mazlíčka bolí pohyb, může se mu nechtít ani vstát a dojít k misce.

Zároveň bolest ovlivňuje i náladu zvířete. Často jsou apatická, spí víc než obvykle, vyhýbají se kontaktu a jakýkoli běžný denní režim se naruší. A protože zvíře neumí říct, co ho trápí, právě tyhle změny v chování jsou pro vás signálem, že je něco špatně.

Další příznaky artritidy

Vedle nechutenství a únavy bývá typické i kulhání, ztuhlost po delším odpočinku nebo třeba neochota naskočit do auta, vyskočit na gauč nebo si hrát jako dřív. Často se taky mění způsob, jakým mazlíček chodí – může klást tlapky opatrně, jakoby „po špičkách“.

Rentgen kostry psa.
Rentgen kostry psa. Zdroj: shutterstock.com

Někteří psi nebo kočky se stávají citlivějšími na dotek, hlavně v oblasti zad nebo kloubů. A pokud jinak přítulné zvíře začne syčet, vrčet nebo utíkat při pohlazení, může to být právě kvůli bolesti.

I když je artritida častější u starších zvířat, nevyhýbá se ani těm mladším – třeba po úrazu, operaci nebo u některých plemen s genetickými sklony. Týká se nejen psů, ale i koček, které navíc bolest často skrývají mnohem víc než psi. U nich bývá obtížnější poznat, že něco není v pořádku, protože se prostě stáhnou do ústraní a přestanou být tolik aktivní.

Co s tím

Pokud máte podezření, že by váš mazlíček mohl mít artritidu, neváhejte a objednejte se k veterináři. Ten udělá vyšetření, případně rentgen a navrhne léčbu. Dnes už existují léky na zmírnění bolesti, doplňky stravy pro podporu kloubů i fyzioterapie, které můžou výrazně zlepšit kvalitu života.

Důležité je jednat včas. Čím dřív se artritida zachytí, tím větší je šance, že zvíře nebude zbytečně trpět. A i když se nemoc úplně vyléčit nedá, dá se s ní dobře pracovat.

Kromě léků můžete mazlíčkovi pomoct i doma. Měkký, pohodlný pelíšek, přístupná miska na jídlo a vodu, klidné místo bez zbytečného stresu nebo snížení přístupu na kluzké podlahy – to všechno může ulevit bolavým kloubům. U koček se doporučuje dát škrabadla a odpočívadla níž, u psů se někdy hodí i schůdky k posteli nebo autu.

Pomůže i lepší strava

Strava by měla být kvalitní a případně obohacená o doplňky s glukosaminem, chondroitinem nebo omega-3 mastnými kyselinami. Důležitá je i přiměřená aktivita – ani moc, ani málo. Každodenní krátké procházky a mírný pohyb klouby udrží v lepší kondici.

A proto je na vás, abyste si všimli změn v jeho chování. Nechutenství, únava, kulhání nebo smutný pohled nejsou jen známky stáří nebo špatné nálady. Často jsou to tichá volání o pomoc. A čím dřív zareagujete, tím líp pro něj i pro vás.

Zdroj: WebMD, National Library of Medicine