Žraločí vajíčka vypadají dost neobvykle. Vypadají jako kus PET lahve, lze je najít na pláži

Přidat na Seznam.cz

Nejen ptáci, ale i většina ryb a několik savců klade vajíčka místo toho, aby rodili živá mláďata. Jedním z takových zvířat jsou i žraloci, jejichž vajíčka jsou ale podobná spíše vrutům ze želatiny nebo PET lahvím. Ty pak můžete běžně najít na pláži, aniž by vás napadlo, že se jedná o žraločí vajíčka.

Žraločí vajíčka už jste možná na pláži našli. Jsou běžnější, něž se zdá

Najít na pláži žraločí vajíčka může být stejně běžné, jako najít mušle. Jak vidíte ve videu, i tato žena pravděpodobně na žraločí vajíčko narazila úplnou náhodou. Málokdo by ale věděl, že se skutečně jedná o vajíčko obávaného mořského predátora, věc totiž připomíná spíše želatinový vrut.

Ve vodách po celém světě žije přes 500 druhů žraloků a většina rodí živá mláďata. Zbytek je vejcorodý, což znamená, že kladou vajíčka, uvádí web Natural History Museum. Jen u Británie žije 40 až 50 různých druhů žraloků, přičemž jejich vajíčka se občas vyplaví na pobřeží.

Žraločí vejce je unikátní. Poznat ho můžete i podle tvaru

Pokud se vejce vyplaví na pláž, můžete jednoduše zjistit, z jakého druhu pochází, na základě jeho velikosti a tvaru. Obecně mají žraločí vejce na koncích kudrnaté úponky nebo jsou pokryta vlákny, zatímco vejce rejnoků jsou obvykle hranatější s rohy. Vejce ve videu s největší pravděpodobností patří kalifornskému žraloku plochozubému.

Vejce obsahuje obvykle jedno vyvíjející se zvíře a žloutkový váček, ze kterého mládě získává výživu. Některá vajíčka pak mají dlouhé úponky, které jim pomáhají přichytit se k mořským řasám nebo kamenitému dnu. Díky tomu je méně pravděpodobné, že vejce odplaví mořské proudy, uvádí web Australian Geographic.

zdroj: Instagram, Australian Geographic, Natural History Museum